محصول به سبد خرید اضافه شد
0

کاسکو، آموزش نگهداری و چیز هایی که نمیدانید!

دسته‌بندی: طوطی کاسکو
تاریخ: 10 اسفند 1401
بازدید: 415 بازدید
آموزش نگهداری از طوطی کاسکو

طوطی های کاسکو [طوطی خاکستری آفریقایی] که به عنوان “انیشتین دنیای طوطی ها” هم شناخته میشن، از باهوش ترین طوطی ها هستن. این طوطی ها برای اینکه حوصله شون سر نره، باید خیلی مراقبشون بود، اما با این وجود، پرنده های خانگی وفادار، مهربانی هستند که به خوبی میشه باهاشون ارتباط برقرار کرد.

صاحبان بالقوه [کسانی که در آینده میخوان صاحب این طوطی بشن]، ممکنه به این فکر کنند که “آیا مراقب از طوطی های کاسکو سخته؟”، خب بهتره بگیم که این طوطی ها برای صاحب های با تجربه مناسب هستند.

طوطی های کاسکو مانند طوطی گرینچیک ها و عروس هلندی ها نیاز به مراقب های پیچیده ای دارن و در صورت مراقب درست، میتونند تا بیش از 80 سال هم زندگی کنن. بنابراین اگر شما کسی هستید که تا حالا پرنده نداشتید و کسی هم در کنارتون نیست که راهنمایی کنه، بهتره که یه طوطی سطح مبتدی رو خریداری کنید.

عکس طوطی کاسکو

انواع طوطی های کاسکو

دو نوع طوطی کاسکو وجود داره: تیمنه و کنگو. این طوطی ها از مناطق مختلفی میان و با اینکه از خیلی جهات شبیه هم هستن، اما یک سری تفاوت های ظریف دارند.

طوطی کاسکو تیمنه [تیمنه خاکستری آفریقایی]

طوطی کاسکو تیمنه [خاکستری آفریقایی تیمنه] (Psittacus Erithacus timneh) در آفریقای مرکزی از جمله لیبریا، ساحل عاج و غرب آفریقا زندگی می کنه.

رنگ کاسکو تیمنه از گونه کنگو تیره تر هست و روی سر، و همینطور پشت و بالای سینه، پرهای خاکستری دارن. روی شکم و روی پرهای خاکستریشون، پرهای تیره تری قرار داره که شکل حرف V رو ایجاد میکنه.

در حالی که رنگ پرهای دم این پرنده ها، قرمز و قهوه ای هست، پرهای زیر دمشون قرمز تیره و قهوه ای تیره هست. رنگ منقارشون هم صورتی هست که دو طرف منقار سیاه هست.

البته میتونید برای اطلاعات بیشتر به سایت ویکی پدیا مراجعه کنید تا اطلاعات ظاهری و مشخصات فیزیکی آنها را به طور کامل دریافت کنید.

طوطی کاسکو کنگو [خاکستری آفریقایی کنگو]

طوطی کاسکو کنگو [خاکستری آفریقایی کنگو] (Psittacus erithacus) در مناطق ساحلی کوچکتر آفریقا از جمله گینه، غنا و ساحل عاج زندگی می کنه. از نظر ابعاد، بزرگتر از تیمنه هست، متوسط وزن طوطی کاسکو کنگو بین 380 تا 554 گرم هست.

پرهای این طوطی در قسمت روی سر، تیره تر هستن و به تدریج به سمت سینه و پاها به رنگ خاکستری نقره ای روشن میشه. اما بال ها تقریبا سیاه هستن.

در جاهایی که پرها تیره تر و یا نقره ای روشن هستن، لبه اون ها سفید هست. در حالی که ناخن ها و منقار پرنده سیاه و سفید هستند، دم قرمز روشن این پرنده در مقابل بقیه پرها رنگ متضادی داره.

ناحیه اطراف چشم ها و بالای بینی، پر نداره و لکه های سفید روشن روی پوستش دیده میشن. که این امر بهش این امکان رو میده که هر زمان که هیجان زده، عصبانی بشه و یا بترسه، رنگ پوستش به صورتی تغییر کنه و دیده بشه.

از بین این دو گونه، کاسکو کنگو بیشتر در تجارت حیوانات خانگی دیده میشه.

قیمت طوطی های کاسکو چقدره؟

کنگو نسبت به تیمنه ها ارزان تر هست. باید انتظار داشته باشید که برای تیمنه ها 15 تا 20 میلیون تومان و برای کنگوها، 18 تا 30 میلیون تومان هزینه کنید. عوامل موثر بر قیمت عبارتند از:

– علائم یا ویژگی های منحصر به فرد

– ژنتیک

– بیماری های ارثی

– سن

– جنسیت

– پرورش دهنده طوطی

معمولاً طوطی‌های مسن‌تر گران‌تر هستن، چون اون ها آموزش دیدن و اجتماعی شدن. هزینه های دیگه ای هم وجود دارن که در زمان خرید طوطی باید در نظر گرفت:

– قفس

– غذا

– زیرپایی [پرچ]

– کاسه ها

– اسباب بازی

– مهارها

– بیمه حیوانات خانگی و مراقبت از دامپزشک

 پرورش و نگهداری از کاسکو

آیا طوطی های کاسکو، حیوانات خانگی خوبی هستن؟

طوطی های کاسکو، پرندگان بسیار باهوشی هستن که میتونن حیوانات خانگی مهربان، دوستانه و وفاداری بشن. با این حال، این پرنده ها به نگهداری خیلی بالا و همینطور سرگرمی و تحریک ذهنی دارن.

در نتیجه، برای افرادی که ساعات طولانی کار می کنن یا زمان زیادی رو دور از خانه هستن، حیوانات خانگی خوبی نیستن.

طوطی های کاسکو دارای ویژگی های زیر هستن:

– به راحتی خسته می شن

– صدای بلند و آهنگین دارن

– مستعد بروز دادن خشم خودشون هستن

– وقتی حوصله شون سر بره، پرهای خودشون رو در میارن

 طوطی کاسکو، پرنده سخنگو و باهوش

طوطی های کاسکو معمولا دوست دارن که با یه نفر از اعضای خانواده ارتباط قوی داشته باشن و بعضی مواقع بقیه افراد رو طرد میکنن. ارتباط گرفتن کاسکو با بقیه افراد خانواده به زمان و تلاش نیاز داره. با این حال، طوطی های کاسکو:

– دوست داشتنی: اون ها به سرعت با صاحبان خودشون ارتباط قوی می گیرن.

– سرگرم کننده: اون ها از بازی و کاوش لذت می برن.

– بسیار اجتماعی هستن و از همراهی با مراقبان خود لذت می برن.

– باهوش و قادر به یادگیری کلمات هستن.

طوطی های کاسکو نیازمندی های خاصی دارن، از جمله:

– بزرگترین محوطه بسته ای که می توانید پیدا کنید رو نیاز دارن.

– یک رژیم غذایی متعادل و سالم نیاز دارن.

– چندین ساعت توجه رو نیاز دارن.

– به تحریک ذهنی فراوان هم نیاز دارن.

اگر شما زمان و حوصله مراقبت از یک کاسکو رو داشته باشید، این پرنده، حیوان خانگی ارزشمندی خواهد بود.

 طوطی کاسکو، پرنده سخنگو و باهوش

آیا طوطی های کاسکو میتونن صحبت کنن؟

این پرنده ها از پیشرفته ترین و با استعدادترین سخنران ها در خانواده طوطی ها هستن.

طبق علم رفتار کاربردی حیوانات، طوطی های کاسکو می تونن به طور مشابه با کودکان خردسال انگلیسی حرف بزنن. این طوطی ها کلمات و دستورات اساسی مثل “نه گفتن” رو یاد می گیرن و اعداد رو هم درک می کنن.

بسیاری از صاحبان پرنده ها، اینطور اعلام میکنن که در حین تمرین کردن واژه ها و جمله ها، و بعد از فقط یک یا دو بار شنیدن، این پرنده ها اون ها رو یاد میگیرن. بسیاری از طوطی ها در حدود 1 سالگی توانایی صحبت کردن پیدا میکنن، اما خیلی از طوطی ها هم هستن که خیلی زودتر از این زمان مهارت های خودشون رو توسعه میدن.

طوطی های کاسکو وقتی احساس خطر، ترس و یا عصبانیت کنن، به صورت مداوم جیغ میکشن. و به همین صورت اگر از محیط اطرافشون ناراضی باشن، صداهای مداوم و ناخوشایندی بروز میدن.

با این حال، به این معنی نیست که همیشه جیغ میزنن، فقط در صورت لزوم جیغ میزنن و به محض رفع مشکل دوباره ساکت میشن. به این رفتارها توجه نشان ندید وگرنه ممکنه که طوطی شما برای جلب توجه شما بدرفتاری کنه.

 طوطی کاسکو، پرنده سخنگو و باهوش

طوطی کاسکو ها چه غذایی میخورن؟

نیازهای غذایی یه کاسکو متفاوته.

طبق گفته بیمارستان های VCA، تغذیه ناکافی علت اصلی بسیاری از مشکلات سلامتی است. این طوطی ها گلوله ها، دانه ها، آجیل ها، میوه ها و انواع توت ها رو می خورن.

گلوله هایی غذایی باید حدود 70 درصد از رژیم غذایی این طوطی ها باشن. گلوله های غذایی تجاری حاوی مواد مغذی و ویتامین های مورد نیاز طوطی شما هستن. فرمول های مختلف بر اساس سن و شرایط پزشکی طوطی شما مشخص میشه.

طوطی ها باید از میوه ها و سبزیجات نارنجی، قرمز و زرد رنگ مثل لیست زیر تغذیه بشن:

– اسکواش

– هویج

– بروکلی

– سیب زمینی های شیرین

– فلفل دلمه ای

– تمشک ها

– توت فرنگی

– هندوانه

– بلوبری

مخلوط های دانه ای تجاری چربی زیادی دارن و در عین حال، مواد مغذی ضروری هم در اون ها کم هستن. همچنین، طوطی های کاسکو به دلیل انتخاب دانه های مورد علاقه خودشون (معمولاً تخمه های آفتابگردان) بدنام هستن.

طوطی های کاسکو عاشق خوردن آجیل هستند. با این حال، آجیل سرشار از چربی است که منجر به افزایش وزن در اسارت [در قفس] می شه. بنابراین، باید مصرف آجیل طوطی خودتون رو محدود کنید.

بهترین آجیل ها عبارتند از:

– آجیل کاج

– بادام ها

– آجیل ماکادمیا

– کاشوبادام هندی

– آجیل برزیلی

– گردو

– فندق

عکس زیبای طوطی کاسکو

  قفس مناسب برای پرورش کاسکو

حداقل اندازه قفس طوطی کاسکو 36 × 24 × 48 اینچ هست.

طوطی های کاسکو، پرنده های فعالی هستن، بنابراین به یک تخته بازی با سینی نیاز دارن. برای جلوگیری از کسالت این طوطی ها، اسباب بازی ها و قاب هایی که بشه ازشون بالا رفت رو به قفس اضافه کنید. ملاحظاتی که باید در نظر گرفته بشن شامل موارد زیر هست:

مواد سازنده قفس. قفس های با پوشش پودری ساخته شده از فلزات غیر خورنده مانند فولاد، برنج یا کروم، بهترین عملکرد رو در برابر منقار قوی این طوطی ها دارن.

کیفیت قفس. قفسی را انتخاب کنید که میله های اون ضخیم باشن که طوطی کاسکو نتونه اون ها رو خم کنه.

پرچ ها [زیر پایی]. قفس شما باید طوری باشه که نشیمنگاه هایی با اشکال و اندازه های مختلف رو بشه درونش قرار داد.

ظرف ها. یک کاسه استیل یا سرامیکی تهیه کنید، چون طول عمر اون ها بیشتر از ظروف آلومینیومی هست.

سینی ها و درب ها. حتما از انواعی استفاده کنید که قابل جابجایی باشن و راحت تمیز بشن.

فاصله بین میله ها از نکات خیلی ضروری هست. داشتن میله‌های افقی در قفس برای طوطی های کاسکو لازمه، چون بهشون اجازه می‌ده تا از کناره‌ها بالا و پایین برن، و این کاریه که دوست دارند.

طبق گفته مرکز بازپروری و آموزش حیوانات، میله‌ها باید ¾ تا 1 اینچ از هم فاصله داشته باشن تا از آسیب دیدن پرنده و یا فرار کردنش جلوگیری کنن.

عکس زیبای طوطی کاسکو

زیر قفسی:

طوطی های کاسکو، مثل همه طوطی ها، پرنده های نامرتبی هستن. کاسکوها زیاد مدفوع می کنن، گاهی اوقات خارج از قفس مدفوع می کنن.اون ها همچنین خودشون رو با پاره کردن تکه های روزنامه و انداختن غذای خود به بیرون قفس سرگرم می کنن.

روزنامه امن ترین ماده برای پوشش قفس طوطی هست، زیرا تعویض کردنش آسان هست. بیشتر طوطی‌های کاسکو روی پرچ ها می‌خوابن، بنابراین روزنامه فقط برای تمیز نگه داشتن زیر قفس مورد نیازتون هست.

محل نشستن در قفس:

نیازه که سه تا محل نشستن [پرچ] رو توی قفس در نظر بگیرید:

  • یکی رو در ارتفاع بالا قرار بدید که طوطی بتونه بره بالاش و بخوابه روش.
  • یکی رو در وسط قفس و دور از آب و غذا قرار بدید.
  • یکی هم در ارتفاع پایین تر قرار بدید که بتونه با استفاده ازش به آب و غذا دسترسی داشته باشه.

پرچ های پلاستیکی با لبه های ناهموار، پای طوطی شما رو زخم میکنن. به همون نسبت هم پرچ هایی که سطحشون یک سطح ساینده هست، لایه ی رویی پوست رو از بین میبرن. پرچ های از جنس چوب مناسب هستن.

 

مشکلات رفتاری طوطی کاسکو:

طوطی های کاسکو بدون آموزش و یا شرایط مناسب زندگی، ممکنه مشکلات رفتاری از جمله موارد زیر رو از خودشون بروز بدن:

رفتار خشونت آمیز

طوطی های کاسکو به صورت طبیعی خشن و تهاجمی نیستن، اما اگر بترسن و یا صدمه ببینن، میتونن تهاجمی بشن. این طوطی ها به راحتی توسط سایر حیوانات تحریک میشن و ممکنه که زمانی که یه حیوان دیگه خیلی بهشون نزدیک بشه، سر و صدا کنن و یا علایم استرس رو نشون بدن.

حسادت

سوال رایجی که ممکنه پیش بیاد اینه که “آیا طوطی های کاسکو حسادت میکنن؟”

متأسفانه حسادت یکی از مشکل سازترین ویژگی این طوطی ها هست. طوطی های کاسکو و عروس هلندی ها خیلی به صاحبان خودشون وابسته می شن که منجر به حسادت نسبت به سایر حیوانات و افراد می شه.

آموزش دادن طوطی های برای حسادت نکردن خیلی سخته، اما میشه بهشون آموزش داد که نسبت به افراد دیگه سر و صدا نکنن. نادیده گرفتن رفتارهای بد، یکی دیگه از تکنیک های موثر در این زمینه هست.

استرس

طوطی های کاسکو در صورت اجتماعی شدن و یا نداشتن تحریکات ذهنی، مستعد این هستند که دچار استرس بشن. این طوطی ها وقتی که متوجه چیزی نشن، با جیغ زدن و یا رفتارهای ناخواسته این رو نشون میدن.

علائم استرس در طوطی های کاسکو عبارتند از:

– جیغ زدن

– خودزنی

– میله های استرس (خطوط افقی سیاه روی پرها)

– تغییر رنگ پر

– کیفیت پایین پر

– گاز گرفتن

– پرتاب کردن

– هیس کردن

به این فکر کنید که در این وضعیت چطور میتونید شرایط رو بهتر کنید. مثلا میتونید قفس رو به جایی ببرید که ساکت تره و یا اسباب بازی ها و پرچ های بیشتری براش تهیه کنید.

همچنین، میتونید که بیشتر با طوطی کاسکو خودتون تعامل و بازی و سرگرمی داشته باشین، چون این طوطی ها دوستانه هستن و از گذراندن زمان با صاحبان خودشون لذت میبرن.

کندن پرها

خودزنی برای این طوطی ها دردناکه، اما چرا طوطی های کاسکو پرهای خودشون رو در میارن؟ این رفتارشون با استرس و افسردگی مرتبطه. وقتی به اندازه کافی تحریک نشن، برای تسکین دادن خودشون، پرهاشون رو میکنن.

همچنین، سوءتغذیه هم باعث این میشه که پرهای خودشون رو بکنن. بهبود رژیم غذایی طوطی ها و تامین ویتامین ها و مواد معدنی میتونه این رفتارشون رو کاهش بده.

طوطی کاسکو

 نگهداری و پرورش کاسکو در خانه

حالا که متوجه شدید که چطور میتونید یه محیط بهینه رو برای طوطی کاسکو خودتون فراهم کنید، زمانش شده که در مورد سایر جنبه های نیازهای مراقبتی این طوطی ها هم یاد بگیرید.

دمای اتاق

دمای ایده آل برای این طوطی ها 40 تا 50 درجه سانتی گراد هست و در دمای معمولی اتاق خوب هستن.

یک طوطی در مقابل دو طوطی

طوطی های کاسکو میتونن به تنهایی زندگی کنن، اما ترجیح میدن که با طوطی های دیگه زندگی کنن. با این حال اگر میخواید که بیش از یک پرنده داشته باشید، بهتره که پرنده هایی رو انتخاب کنید که از جوانی در یک قفس و کنار هم بودن.

نیازهای خواب

طوطی های کاسکو بین 12-14 ساعت خواب نیاز دارن. البته همه طوطی ها در طول شب نمیخوابن و گاهی بیدار میشن که ببینن اطرافشون چه خبره.

شب ها قفس طوطی خودتون رو با یه ملحفه بپوشانید که آرامش، سکوت و تاریکی داشته باشن. خواب طوطی ها سبک هست پس برای جلوگیری از مزاحمت، تمام وسایل الکترونیکی و تلویزیون رو خاموش کنید.

مراقبت از منقار

منقار طوط های کاسکو به طور مداوم در حال رشد هستن که برای حفظ سلامتیشون، نیاز به برش دادن منظم منقارشون دارن. اگر نتونن این کار رو انجام بدن، در معرض خطر رشد بیش از حد هستن.

منقار آنها ممکن است تیز، بلند و شکننده شود.

حتی ممکن است به سمت داخل منحنی شوند.

طوطی‌های خاکستری آفریقایی می‌توانند با موارد زیر منقار خود را پایین نگه دارند:

– صدف (Cuttlebone)

– پرچ های چوبی

اسباب بازی های چوبی

این موارد رو برای طوطی خودتون تهیه کنید و حتما در رژیم غذاییشون پروتیئن، کلسیم و منیزیم در نظر بگیرید.

ورزش

طوطی های کاسکو برای حفظ تناسب اندام و جلوگیری از چاقی باید روزانه 1-2 ساعت ورزش کنن. این کار و میشه با دادن

اسباب بازی ها انجام داد که وقتی شما در اطرافش نیستید بتونه با اون ها بازی کنه.

با این حال، طوطی های کاسکو نیاز دارن که حتما زمانی رو خارج از قفس باشن. گشت و گذار توی اتاق و پرواز کردن بهترین راه برای ورزش کردن اون هاست.

نظافت و حمام کردن

طوطی های کاسکو به حمام کردن نیازی ندارن، اون ها توی کاسه های آب خودشون آب رو به اطراف میپاشن و اینطور پرهای خودشون رو تمیز میکنن.

با این حال، کمک کردن به طوطی خودتون میتونه روش خوبی برای ایجاد یه ارتباط خوب باهاش باشه. برای تشویق کردن طوطی میتونید بهش آب بپاشید، و یا با یه بطری آب روش اسپری کنید. فقط توجه کنید که همیشه از آب ولرم استفاده کنید.

طوطی های کاسکو برای صاحبانی که باتجربه هستن، حیوانات خانگی خوبی هستن. این طوطی ها به توجه و مراقبت نیاز دارن به همین دلیل نمیشه که برای مدت طولانی اون ها رو تنها گذاشت. اگر برای یه طوطی کاسکو به اندازه کافی وقت بگذارید، یه همراه مادام العمر خواهید داشت.

 

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه