محصول به سبد خرید اضافه شد
0

گرینچیک ها (صفر تا صد نگهداری + نکات مهم)

دسته‌بندی: گرینچیک
تاریخ: 5 مرداد 1401
بازدید: 6,540 بازدید
طوطی گرینچیک

یکی از کوچک‌ترین طوطی‌‌ها، طوطی گرینچیک است که به دلایل مختلفی محبوبیت بسیاری بین پرنده‌‌ها دارد، احتمالا قبلا یک طوطی گرینچیک داشته‌اید یا در حال برنامه‌ریزی برای خرید یکی از این نوع پرنده‌ها هستید که روی این مقاله کلیلک کرده‌اید.

 

چرا باید طوطی گرینچیک بخریم؟

1: شیطنت بالای این طوطی باعث شده که نوجوانان و جوانان با این طوطی بسیار خوش بگذرانند.

2: طوطی‌های گرینچیک استعداد بسیار بالایی دارند و برای تریک‌ها و آموزش‌های شیرین کاری‌ها بسیار مناسب هستند.

3: طوطی‌های گرینچیک مقاومت بدنی بسیار عالی دارند و در برابر بیماری‌هایی مانند: سرماخوردگی و… بسیار مقاوم هستند.

4:بدون گرده‌های ریز: اگر شما هم از گرده‌هایی که عروس هلندی‌ها از خودشون تولید می‌کنند ناراضی هستید، باید بگم که طوطی گرینچیک‌ها از این گرده‌ها از خودشون تولید نمی‌کنند.

برخلاف سایر طوطی‌ها، برنامه غذایی طوطی گرینچیک شامل چندین غدا و طعم‌‌های مختلف است و درک و انتخاب بهترین و

سالم‌ترین غذا برای این حیوانات بسیار مهم است.

 

انتخاب یک طوطی گرینچیک سالم:

مواردی که در هنگام خرید طوطی گرینچیک باید مشاهده و دقت کنید.

1: طوطی کف قفس نباشد

2:سرحال و پر جنب و جوش باشد مخصوصا طوطی گرینچیک‌ها

3: حتما طوطی گرینچیک جوان بگیرید

4: پاهای صاف و کرم رنگ داشته باشد

5: فضله به پشتش نچسبیده باشد

6: پر‌های مرتب و سالمی داشته باشد

7: پر‌ها به راحتی کنده نشود (در صورت مشاهده این مورد کلا از آن مغازه پرنده خرید نکنید، زیرا به احتمال بالا آن طوطی بیماری ایدز دارد)

8: چشمانی براق و زیبایی داشته باشد.

 

انواع طوطی های گرینچیک

طوطی‌های گرینچیک، یکی از نوعی طوطی‌های کوچک و محبوب در جهان هستند. این نوع از طوطی‌ها از خانواده Psittaculidae هستند و در مناطق گرمسیری از قاره آسیا و استرالیا یافت می‌شوند. در زیر به معرفی چند نوع متداول از طوطی‌های گرینچیک می‌پردازیم:

 1. طوطی گرینچیک سبز: این نوع از طوطی‌ها، معمولاً با پوسته سبز روشن و دم طوسی رنگ شناخته می‌شوند. طوطی گرینچیک سبز دارای صدای بلند و شادابی است و به راحتی می‌توانند کلمات و جملات را تکرار کنند.
 2. طوطی گرینچیک آبی: این نوع از طوطی‌ها، دارای پوسته آبی روشن و دم طوسی رنگ هستند. طوطی گرینچیک آبی دارای صدای بلند و شادابی است و می‌تواند کلمات و جملات را با دقت بالا تکرار کند.
 3. طوطی گرینچیک قرمز: این نوع از طوطی‌ها، دارای پوسته قرمز روشن و دم طوسی رنگ هستند. طوطی گرینچیک قرمز دارای صدای بلند و شادابی است و به راحتی می‌تواند کلمات و جملات را تکرار کند.
 4. طوطی گرینچیک بنفش: این نوع از طوطی‌ها، دارای پوسته بنفش روشن و دم طوسی رنگ هستند. طوطی گرینچیک بنفش دارای صدای بلند و شادابی است و می‌تواند کلمات و جملات را با دقت بالا تکرار کند.

رژیم غذایی طوطی گرینچیک

رژیم غذایی طوطی گرینچیک باید از مواد معدنی و مغذی بسیاری تشکیل شود.  این پرنده‌ها باید یک رژیم غذایی پر از کلسیم، مواد معدنی، اسید‌های آمینه، روغن‌های ضروری و سایر مواد مغذی داشته باشند. چنین رژیم غذایی سالمی باید شامل غذاهای متعادل، سبزیجات، مکمل‌های میوه و غذاهای سالم باشد.

طوطی گرینچیک

رژیم غذایی طوطی گرینچیک در طبیعت

طوطی‌های گرینچیک بومی‌های جنگل‌های آمریکای جنوبی هستند، آنها در این جنگل‌ها یک بوفه متنوع و بی‌پایان از غذا دارند بنابراین، رژیم غذایی این گونه زیبا در قفس، باید به همان اندازه طبیعت متنوع باشد تا بتوانند سلامتی مطلوبی داشته باشد. هنگامی که این پرنده‌ها در طبیعت هستند، صبح خود را با جستجوی غذا شروع می‌کنند. آنها انواع دانه‌ها، سبزیجات و میوه‌های موجود در طبیعت را می‌خوردند. طوطی گرینچیک‌ها بعضی وقت‌ها به سراغ حشرات، جوانه‌ها، شکوفه‌ها و شهد‌ها نیز می‌روند.

چشمان طوطی گرینچیک

رژیم غذایی نگهداری طوطی گرینچیک

نگهداری و پرورش طوطی گرینچیک به عوامل گوناگونی بستگی دارد.  برای نگهداری سالم و موفقیت آمیز این پرنده، باید آنها را در محیط صحیح و سالم و دمای ملایم قرار دهید. اما چیزی که بیشتر از همه مهم است رژیم غذایی مناسب و سالم است. در زمان نگهداری طوطی گرینچیک، حفظ یک رژیم غذایی سالم بسیار حیاتی است. در رژیم غذایی آنها میوه و سبزیجات تازه را قرار دهید، برای کمک به سنتز از مقداری پوسته تخم مرغ و مکمل کلسیم استفاده و به رژیم غذایی آن‌ها اضافه کنید.

عکس زیبایی از طوطی گرینچیک در جنگل

لیست رژیم غذایی طوطی گرینچیک

صاحبان طوطی گرینچیک می‌دانند که این گونه سبز، همیشه منقاری شلوغ دارند و بیشتر اوقات مشغول خوردن هستند. بنابراین اولین چیزی که در هنگام تعیین رژیم غذایی طوطی گرینچیک باید در نظر گرفت این است که هر چه تنوع بیشتری از مواد غذایی به پرنده ارائه شود، دردسر در زمان خوردن غذا کمتر می‌شود. برنامه غذایی این پرنده باید حاوی مواد غذایی باشد که تمام مواد مغذی لازم را پوشش دهد.  تمرکز بر ویتامین‌ها، کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها و مواد معدنی در اولویت قرار دارد. استفاده مناسب از همه این‌ها، یک رژیم غذایی متعادل را برای پرنده شما تعریف می‌کند.

طوطی گرینچیک نشته بر روی درخت

بدغذا نبودن این نوع طوطی ها:

بله، در کمال ناباوری، این طوطی‌ها بدغذا نیستند.  طوطی گرینچیک عاشق میوه بوده و بخش زیادی از غذای روزانه خود را توسط میوه‌ها تامین می‌کنند.

خب چه میوه‌هایی برای طوطی گرینچیک مناسب است:

موز

سیب (بدون هسته)

توت فرنگی

پرتقال

گیلاس

همانطور که میوه برای طوطی‌ها مناسب است، زیاد دادن آن‌ها به گرینچیک‌ها باعث مریضی و بیماری آن‌ها خواهد شد.

عکسی از طوطی در کنار کودک

علامت بیماری در طوطی گرینچیک ها :

احتمال مریض شدن طوطی گرینچیک مانند سایر طوطی سانان وجود دارد، اما با این تفاوت که طوطی گرینچیک اسقامت بدنی بالایی دارد و در برابر بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی و… در صورت مراقبت می‌توانند دوام بیاورند. در ادامه باهم در طوطی نت علائم بیماری در این نوع طوطی را برسی می‌کنیم.

خواب آلودگی یکی از نشانه‌های بیماری در طوطی سانان و گرینچیک ها هست، برای مثال اگر دیدید که طوطی شما بعد از شیطونی و بازیگوشی دو الی سه روزی هست که بی حال است و زیاد می‌خوابد، می‌توان گفت که طوطی شما مریض و بیمار شده است و باید سریعا به دامپزشکی مراجعه کنید؛ اما این خواب آلودگی ممکن است به علت فصل پرریزی و تولک رفتن هم باشد.

اسهال در طوطی گرینچیک ها:

اسهال (شل بودن فضله) هم یکی از نشانه‌های بیماری در طوطی گرینچیک‌ ها می‌تواند باشد. برای شناسایی این نوع بیماری باید یک برگه A4 در کف قفس پرنده خود بگذارید و فضله‌اش را بعد از 2 الی 3 ساعت برسی کنید؛ اگر مشاهده کردید که فضله شل است، سریع نگران نشوید؛ شاید به علت غذایی که خورده است، ولی اگر تمامی فضله‌هایش طی یک الی دو روز شل بود حتما به دامپزشکی مراجعه کنید.

کم اشتهایی و یا غذا نخوردن هم می‌تواند علائم‌های مریض شدن طوطی شما باشد. اگر مشاهده کردید که طوطی شما دیگر حتی کمی غذا هم نمی‌خورد، باید سریعا به پیش دامپزشکی ببرید چرا که غذا نخوردن طی چند روز باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن پرنده خواهد شد و در نهایت اتفاق ناگواری برای پرنده دلبنتان خواهد افتاد.

چشم‌های نیمه باز و اشک‌آلود، یکی از نشانه های بیماری در طوطی گرینچیک ها است. در این مورد چشمان طوطی‌ها نیمه باز و همچنین قرمز و خیس خواهد بود.

کف قفس بودن (کف قفس رفتن اگر طوطیتان را تازه خریده اید به دلیل استرس آن ها از محیط جدید طبیعی است)

عطسه کردن (بیشتر از روزی پنج بار)

خس خس سینه

اگر این موارد را مشاهده کردید، حتما به دامپزشکی مراجعه کنید.

عکسی از طوطی آرا

درصورتی که دامپزشک اطراف شما نبود باید موارد زیر را انجام دهید:

حمام نبردن تا خوب شدن کامل

بازی نکردن با طوطی

دادن پروبیوتیک مخصوص طوطی سانان

استفاده از ویتامین‌ها و….

این موارد مواردی اولیه است و شما باید طوطی خود را به سرعت به دامپزشکی ببرید!

عکسی از کاسکو در کنار دامپزشک

طوطی گرینچیک جفت بگیرم یا تک؟

اگر قصدتان پرورش است خب باید جفت تهیه کنید!

اما اگر قصدتان سخنگو کردن و بازی کردن و یاد دادن تریک‌های آموزشی است، مجبور هستید که تنها یک طوطی تهیه کنید. اما شاید برایتان سوال بشود که چرا باید یک طوطی تهیه کنم؟
طوطی‌ها وقتی جفت باشند دیگر نه سخنگو می‌شوند نه تریک های آموزشی یاد خواهند گرفت.

پس اگر قصدتان آموزش است، باید به خرید یک طوطی تک و تنها بسنده کنید.

آیا طوطی گرینچیک سخنگو می‌شود؟

طوطی سانان با توجه به توانایی که دارند می‌توانند صحبت کنند، طوطی گرینچیک ها هم می‌توانند مثل سایر طوطی سانان دیگر صحبت کنند و کلمه‌هایی که شما به او یاد می‌دهید را بلغور کنند و به زبان بیاورند، اما با توجه به این که هر نژادی توانایی‌اش نسبت به آن نژاد فرق می‌کند، نمی‌توان گفت که همه‌ی آن‌ها به طور یکسان توانایی صحبت کردن دارند و نمی‌توان آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کرد. اما آیا طوطی گرینچیک می‌تواند سخنگو شود؟

بله قطعا، تمامی طوطی‌ها می‌توانند سخنگو باشند؛ اما استعداد‌هاشون با یکدیگر فرق دارد و طوطی گرینچیک هم جزو آن دسته از طوطی‌هایی است که می‌تواند سخنگو شود، اما استعداد زیادی ندارد و تنها تعداد محدودی از کلمات را می‌تواند یاد بگیرد.

بعضی از طوطی گرینچیک ها استعداد فوق العاده‌ای در سخنگویی دارند؛ به همین دلیل قیمت خیلی بالایی دارند و شما هم می‌توانید طوطی گرینچیک خودتان را سخنگو کنید. برای این کار یک جوجه گرینچیک را از زمان سرلاکی بزرگ کنید و از همان مقطع جوجگی با آن کار کنید، تا به یادگیری و سخنگویی عادت کند.

در مقاله راز سخنگویی طوطی سانان در مورد این مسئله بیشتر صحبت کردیم.

تشخیص جنسیت طوطی گرینچیک:

طوطی گرینچیک از آن جایی که بسیار شبیه به هم هستند، امکان تشخیص جنسیت ندارند‌ و تنها راهی که می‌توان تشخیص جنسیت کرد فقط از راه تست DNA است. برای این کار چند پر طوطی خود را به آرامی و با ملایمت در آورده و به دامپزشکی مورد نظر بفرستید.

اما شاید خیلی از شما دوستان نتوانید تست DNA بگیرید، اما این طور نیست که اصلا نشود تعیین جنسیت کرد زیرا طوطی گرینچیک های نر رفتار‌های خاصی دارند. برای مثال: آن‌ها بسیار پرجنب و جوش هستند و یکی از قوی‌ترین راه‌های شناسایی طوطی گرینچیک نر نحوه نشستن آنها است. طوطی گرینچیک های نر وقتی که روی نشیمن در حال استراحت هستند، فاصله‌ی بین پاهای آنها کم است؛ اما در ماده‌ها اینطور نیست.

 

عکس پرنده گرینچیک

ویتامین‌های مورد نیاز طوطی گرینچیک:

طوطی گرینچیک ها مثل سایر طوطی سانان نیاز به تامین ویتامین‌های خود دارند. بخشی از این ویتامین‌ها به صورت طبیعی با استفاده از میوه جات به دست می‌آید، بخشی دیگر با استفاده از نور خورشید و بخش اصلی با استفاده از شربت‌های مولتی ویتامین مخصوص طوطی سانان به دست می‌آید.

باید بدانید که غذای اصلی و روزانه پرنده شما نمی‌تواند تمام نیاز‌های پرندتون و طوطی گرینچیکتون را برآورده کند. بنابراین باید با استفاده از قطره های خصوص طوطی سانان مانند: مولتی ویتامین، مینرال، کلسیم، و… نیاز‌های دیگر طوطی گرینچیک خود را برآورده کنید. در غیر این صورت طوطی شما عمر کمی خواهد داشت و در بیماری‌ها نمی‌تواند دوام بیاورد و یا سریع درمان نمی‌شود.

طول عمر طوطی گرینچیک چقدر است؟

گرینچیک ها عمر تقریبا بیشتر نسبت به طوطی‌های هم جثه خودشان را دارند. این نوع طوطی تا 30 سال هم عمر می‌کند حتی اگر هم شرایط نگهداری از آنها درست باشد شاید بیشتر هم عمر کنند. اما اگر بخواهیم به طور واقع بینانه به موضوع نگاه کنیم، نوع تغذیه آنها است. اگر بتوانید نوع تغذیه و رژیم تغذیه آنها را اصلاح کنید که در بالا به آن اشاره کردیم، عمر آن‌ها به طور چشمگیری افزایش خواهد یافت. که البته شما می‌توانید عمر و زیستگاه طوطی گرینچیک ها از ویکی پدیا مطابعه کنید و اطلاعات بیشتری جمع آوری کنید.

اگر قصد دارید تا که یک طوطی داشته باشید که عمر زیادی داشته باشد و بیشتر در کنار شما بماند و زندگی بکند، طوطی گرینچیک بهترین گزینه است و می‌تونید با او تا مدت‌ها زندگی کنید، ولی توجه کنید که باید رژیم غذایی درستی داشته باشند، مکمل‌هایی مانند مولتی ویتامین، و… استفاده بکنند تا تقویت بشوند.

آموزش صفر تا صد عروس هلندی روی من کلیک کن!

معایب نگهداری از گرینچیک:

1– آن‌ها صدای بسیار بلندی دارند که و می‌توانند در هنگام ناراحتی، شما و اطرافیانتان را به شدت آزار دهند.

2- منقار آن‌ها بسیار محکم بوده و در صورت رام نبودن حتما باید آن ها رام کنید؛ زیرا در غیر این صورت انگشتتان را بسیار محکم گاز خواهند گرفت. توجه داشته باشید که طوطی گرینچیک زیاد اهل گاز گرفتن نیست  و به همین دلیل طرفدار‌های زیادی در سرتاسر جهان دارد.

3- از رنگ قرمز وحشت بسیاری دارند، از صدای ناگهانی، رعد و برق و… می‌ترسند و در مواقعی این اتفاقات باعث سکته آن‌ها می‌شود.

4- اگر به درستی رام شوند، می‌توانند بسیار دلبر و ناز باشند و به صاحب خود عادت کنند. به همین دلیل از قفس متنفر خواهند شد و دوست دارند تا تمام وقت بیرون از قفس باشند.

5- خرج زیاد! بله شما باید اسباب بازی زیادی برای طوطی خود تهیه کنید و این امر باعث می‌شود که خرج آن‌ها از سایر طوطی سانان بیشتر باشد.

عکس جوجه گرینچیک

قفس مناسب برای نگهداری از طوطی گرینچیک:

طوطی گرینچیک ها بسیار پر و جنب و جوش هستند و باید یک قفس بزرگ برایشان گذاشته شود چرا؟ این نوع طوطی‌ها در صورت نداشتن اسباب بازی افسرده و پرکن می‌شوند و اسباب بازی کمک بسیار زیادی در یادگیری و بالا بردن هوش و… به آن ها می‌کند.

به دلیل اینکه دم آن‌ها به سرعت و به راحتی می‌شکند، نباید قفس کوچک و گردی را برای آن‌ها بگذارید و قفس باید به اندازه کافی بزرگ باشد.

عکس گرینچیک نرمال

خس خس سینه در طوطی گرینچیک ها:

این مورد در طوطی گرینچیک و سایر طوطی‌ها بسیار خطرناک است و نشان دهنده این است که بیماری طوطی شما پیشرفت کرده و باید سریعا به دامپزشکی مراجعه کنید. اگر طوطی خودتان را حمام کنید و بعد در جای سرد بگذارید به احتمال بالا طوطی شما سرما میخورد پس از چند روز عطسه هایش زیاد میشود ، فضله هایش آبکی یا شل میشود و پس از چند روز در صورت مراجعه نکردن به دامپزشک خس خس سینه پیدا میکند و باید عجله کنید به این دلیل که احتمال زیاد اگر بی توجهی کنید طوطیتان را از دست میدهید.

فروش اسنک های تشویقی طوطی ها برای خرید روی من کلیک کن

 

گرینچیک بهتر است یا عروس هلندی؟

جواب این سوال بستگی به چند عامل مهم دارد که باید تک تک آن‌ها را با یکدیگر بررسی کنیم:

همانطور که قبلا گفته شده بود، طوطی گرینچیک ها تا 30 سال عمر می‌کنند اما عروس هلندی اینطور نیست؛ بلکه عروس هلندی بین 10 تا 15 سال عمر میکند پس اگر میخواهید طوطی داشته باشید که عمر بیشتری داشته باشد شاید برای شما گرینچیک بهتر باشد اما این را هم بدانید طول عمر پرنده بسته به شرایط نگهداری شما دارد.

دلبستگی و بازی گوشی طوطی گرینچیک و عروس هلندی تقریبا یکسان است و سریعا به صاحبشان وابسته می‌شوند، اما طوطی گرینچیک بسیار پرنده معاشرتی و در عین حال پرنده‌ای ترسو است که ترسو بودنش هم برای مراقبت از خودش در برابر اشیای دیگر بوده اما این دو پرنده بسیار دوست داشتنی هستند.

هوش عروس هلندی بیشتر است یا طوطی گرینچیک؟

هوش طوطی گریینچیک بالاتر از عروس هلندی می‌باشد. مخصوصا برای یادگیری تریک‌های آموزشی و دستی شدن اما این هوش موجب جنب و جوش آنها می‌شود که شاید بعضی از صاحبانی که حوصله بازی کردن زیاد با پرنده را ندارند مناسب نباشد اما در کنارش عروس هلندی هم از این هوش خوب برای یادگیری تریک‌های آموزشی برخوردار است اما نه به اندازه طوطی گرینچیک.

استقامت بدنی طوطی گرینچیک بیشتر از عروس هلندی میباشد که طوطی گرینچیک با استقامت بدنی بالایی که دارد میتواند در برابر مریضی ها بیشتر دوام بیاورد و گلیم خود را از اب بیرون بکشد اما عروس هلندی ها شاید در برابر مریضی ها درست نتوانند مقابله کنند و صاحب پرنده باید در روز های مریضی مراقب پرنده خود باشند.

با این احتساب شاید بگویید طوطی گرینچیک بهتر باشد اما اصلا اینطور نیست بلکه شما باید به عنوان صاحب پرنده به دل خودتان نگاه کنید و ببینید که کدام طوطی را بیشتر دوست دارید و بیشتر میتوانید با او وقت بگذرانید.

ویژگی های طوطی گرینچیک:

طوطی گرینچیک یک پرنده کوچک و پرطرفدار است که اصلی‌ترین ویژگی آن رنگ سبزش است. در ادامه به برخی از ویژگی‌های طوطی گرینچیک اشاره می‌کنیم:

رنگ بدن: همانطور که گفته شد، رنگ سبز برجسته‌ترین ویژگی ظاهری طوطی گرینچیک است. اما این پرنده همچنین دارای نوارهای قرمز و بنفش است که در برخی نواحی بدنش قرار دارد.

اندازه: طوطی گرینچیک یک پرنده کوچک است و به طور متوسط حدود ۲۸ سانتیمتر طول دارد. این پرنده با وزن تقریبی 60 تا 90 گرم، از جمله پرندگانی است که به راحتی می‌توانید در خانه پرورش دهید.

هوش و آموزش‌پذیری:

طوطی گرینچیک به دلیل هوش بالای خود، قابلیت آموزش و تعلیم دارد. به راحتی می‌تواند به آموزش‌های ساده‌ای مثل نشان دادن بازی با یک توپ و یا میله‌ی چوبی و… یاد بگیرد.

زندگی در گروه: طوطی گرینچیک یک پرنده گروهی است و به خوبی در گروه‌های کوچک زندگی می‌کند. در واقع، باید حداقل یک همنوع برای این پرنده تهیه کرد تا از تنهایی در برابر خطرات و اضطراب جلوگیری شود.

محیط زیست: طوطی گرینچیک به سرعت با محیط جدید خود آشنا می‌شود و می‌تواند در آنجا به راحتی زندگی کند.

رژیم غذایی: طوطی گرینچیک در طبیعت از میوه‌ها، دانه‌ها و برگ‌های گیاهی تغذیه می‌کند. در زندگی خانگی، باید برای این پرنده یک رژیم غذایی مناسب و تغذیه‌ی متنوعی تهیه کرد.

سبک زندگی: طوطی گرینچیک پرنده‌ای فعال و پرانرژی است که نیاز به فضای کافی برای پرواز، بازی و تفریح دارد. باید به این نکته توجه کنید که این پرنده درون قفس بسیار کوچک و بسته، خیلی سریعاً بیمار و افسرده می‌شود.

بیماری‌های مشترک: طوطی گرینچیک برخی بیماری‌های مشترک پرندگان را می‌تواند در خود حمل کند، از جمله بیماری‌هایی مثل کلامیدیا، پیکریاز و انگل‌های پرندگان. بنابراین، مراقبت از بهداشت پرنده و انجام آزمایش‌های بهداشتی به طور دوره‌ای، بسیار مهم است.

در کل، طوطی گرینچیک یک پرنده زیبا و پرطرفدار است که به راحتی در خانه پرورش داده می‌شود. با این حال، باید به مراقبت از سلامتی و رفتار این پرنده توجه کرد تا بتوان بهترین شرایط را برای زندگی آن فراهم کرد

چیدمان قفس گرینچیک:

باتوجه به اینکه طوطی گرینچیک ها پرجنب و جوش هستن باید یک قفس بزرگ داشته باشند تا بتوانند در آن یک نیم بال بزنند اما یکی از مهم ترین وسایل برای طوطی گرینچیک ها اسباب بازی بازی است ، سعی کنید از انواع آویز ها، اسباب بازی ها برای طوطی گرینچیک خود استفاده کنید تا مواقعی که شما در کنارش نبودید افسرده نشود و بتواند خودش با آنها بازی کند.

از ظرف آب های استوانه ای استفاده کنید به این دلیل که طوطی گرینچیک ها و حتی سایر طوطی سانان مثل عروس هلندی ها و… هوش بسیار بالایی که دارند برای توجه به آنها داخل ظرف آبشان فضله میکنند و اگر از ان آب بخورند میکروب های زیادی وارد بدنشان میشود و به راحتی مریض میشوند پس حتما از ظرف آب های استوانه ای استفاده کنید.

در قفسشان یک وان حمام هفته ای یک بار یا دو هفته یک بار بگذارید تا بتوانند خودشان ا تمیز کنند تا دچار کنه و انواع میکروب ها نشوند آنها باید پر های خود را مرطوب کنند و این کار باعث تمیزی آنها و باعث شفافیت بیشتر پر میشود.

نشیمن طوطی گرینچیک بسیار مهم است انقدر مهم است که اگر در انتخاب درست آن دقت نکنید ممکن هست هم طوطیتان بیمار شود و هم مشکالات پا پیدا کند (مثل میخچه پا).

نشیمن طوطی گرینچیک باید استاندارد بود نه کوچک نه بزرگ اگر به فروشگاه های ملزومات طوطی سانان بروید و بگویید که چوب نشیمن برای طوطی های متوسط جثه میخواهم خودشان به شما چوب مناسب را میدهند ، سعی کنید حتما از چوب های نشیمن طبیعی استفاده کنید که داخل خود فروشگاه اینترنتی طوطی نت موجود است این نوع چوب ها طبیعی بوده و علاوه براینکه باعث جلوگیری بر میخچه پا طوطی ها میشود حالت ماساژور طوری هم برای رفع خستگی طوطی ها دارد.

گرفتن ناخن گرینچیک:

ناخن های همه طوطی سانان به مرور زمان بلند میشود و بلند شدن ناخن ها بسیار وابسته نشمینی که در قفس استفاده میکنید هم دارد اگر نشیمن مورد استفاده طوطی شما نازک باشد باعث میشود که ناخن های آنها به سرعت رشد کند و حالت فر بخودش بگیرد اما اگر نشیمن استاندارد باشد رشد ناخن های طوطی هایتان را خیلی کم مشاهده خواهید کرد اما به مرور شاید بلند شود که وظیفه شما گرفتن آن است .

برای گرفتن ناخن طوطی گرینچیک خود حتما از یک نفر دیگه هم کمک بگیری تا طوطی را نگه دارد و سپس شما با احتیاط ناخنش را کمی کوتاه کنید فرایند کوتاه کردن باید به این صورت باشد که طوطی ها یک رگ بسیار نازک و کمرنگ داخل ناخنشان دارند که اصلا نباید به آن کار داشته باشید چون باعث خونریزی میشود شما باید قسمت نوک تر را کمی کوتاه کنید.

برای این کار از ناخت گیر بچه استفاده کنید و ناخن گیر را کج کنید و و شروع به گرفتن نوک های ناخن طوطی گرینچیکتان کنید به موارد بالا که گفتم حتما دقت کنید.

عکسی از طوطی گرینچیک

سر و صدای طوطی گرینچیک ها:

طوطی گرینچیک ها برخلاف اینکه که بسیار بامزه و زیبا هستن بسیار پر سر و صدا میباشند طوری که ممکن است بعد از خرید آنها به خاطر سر و صدایشان پشیمان بشوید اما بعد از دو الی سه روز که به محل جدید عادت کردند دیگر سر و صدا نمیکنند و فقط زمانی سر و صدا میکنند که از چیزی بترسند ولی درحالت عادی ممکن است صدایی مانند : قد قد در بیاورند.

خب بهتر است خودتان صدایشان را بشنوید:

دستی کردن طوطی گرینچیک:

طوطی گرینچیک ها به علت اینکه پرنده ای اجتماعی هستن و همچنین خیلی با احساس هستن به راحتی میتوانند دستی و رام بشوند، شما فقط کافیست مراحل زیر را تکرار کنید و در دو هفته تا سه هفته طوطی گرینچیک خود را دستی کنید اما این رو توجه داشته باشید که طوطی گرینچیک ها زود خسته میشوند و نباید بیش از حد با آنها کار کرد، روزی 15 دقیقه مفید است.

1-با دست به پرنده خود غذا بدهید، غذا دادن با دست به طوطی گرینچیک ها موجب میشود صمیمیت بین شما و پرنده بیشتر شود سعی کنید روزی دوبار حداقل با دست به مدت چند روز به او غذا دهید، شاید اوایل کار پرنده مقاومت کنه و غذا رو نخوره ولی بعد از چند دقیقه به علت اینکه گشنه هستش میخورد، بهتر از در اول صبح که طوطیتان گرسنه هستش این کار را انجام دهید.

2-پرنده را نوازش کنید

نوازش کردن سر پرنده در خلاف جهت رویش پر ها موجب آسایش و لذت بردن طوطی ها میشود مخصوصا طوطی گرینچیک ها که پرنده های بسیار با احساسی هستن، اما ممکن است در طی نوازش کردن یهو عصابی شود و دستتان را گاز بگیرید، این طبیعی است و به این دلیل است که پرنده شما در حال رویش های سر است و دست زدن به آنها برایشان درد ناک است و موجب عصبانیتشان میشود.

3-در داخل قفس روی انگشتتان بشیند، این کار برای دستی کردن طوطی گرینچیک ها بسیار فوق العاده است، شما باید دستتان را داخل قفس ببرید و سپس انگشت اشاره خود را زیر شکم پرنده بگیرید و کمی فشار یا هول بدهید تا مجبور شود برروی انگشتتان بشیند، این کار باعث میشود که پرنده شما به شما اعتماد کند و دیگر از دستان شما نترسد.

4-حالا میتوانید پرندتان را بیرون بیاورید، در ها و پنجر های خانه را ببندید که امکان فرار طوطی نباشد، حالا مثل مرحله قبل با انگشت خود طوطی را به آرامی بیرون بیاورید و روی قفسشان بگذارید، اگر شروع به پرواز کردن کرد اصلا نگران نباشید، پس چند دور پرواز کردن خسته میشود و برروی جایی میشیند، اما توجه داشته باشید که اشیای تیز کنار شما نباشد.

تشویقی گرینچیک:

طوطی گرینچیک ها عاشق یادگیری انواع آموزش ها، تردستی ها، و… هستن درکل میتوان گفت طوطی گرینچیک ها دوست دارن با صاحبشان ارتباط برقرار کنند و همیشه در کنار آنها باشند و با آنها بازی کنند، اما این را بدانید اگر میخواهید به طوطی گرینچیک ها آموزشی یاد بدهید حتما باید از تشویقی مخصوص استفاده کنید که در ادامه در مورد این مورد بیشتر صحبت میکنیم.

انواع تشویقی ها:

1-استیک های تشویقی:

استیک های تشویقی مخصوص  طوطی سانان بهترین تشویقی برای طوطی سانان است این استیک ها از دانه های مختلف و افزودنی های مختلف مثل عسل و… تهیه شده است که برای تقویت طوطی شما هم مناسب است؛ اما این رو توجه کنید که وقتی که از استیک هالی تشویقی استفاده میکنید نباید آن استیک یکسره در اختیار پرنده شما باشه چون باعث میشه اون جذابیت اولیه برای طوطی کم بشود.

طرز استفاده از استیک های تشویقی بسیار ساده است، وقتی که میخواهید به طوطی خود یک آموزشی رو یاد بدهید مثلا آموزش «شلیک و مرگ طوطی سانان» و وقتی که طوطی شما شروع به یادگرفتن کرد و یک قسمت از آن کار انجام میدهد به ان یکم از استیک را بدهید.

2-سخن گفتن:

سخن گفتن هم یکی از موارد تشویق کردن طوطی هاست اما زیاد جواب نمیدهد و کارآمد نیست، و بهتر است از همان قسمت قبلی استفاده کنید، اما در این جا شما باید یک کلمه ای مثل: آفررررین، عالب بوووووود، و… رو به کار ببرید و با انرژی به طوطی خود بعد از انجام دادن حرکت مورد نظر بگویید ولی در کل بهتر است از همان حرکت قبلی استفاده کنید.

طوطی گرینچیک جوجه بخریم یا بالغ؟

این بستگی به هدف شما دارد، اگر میخواهید به طوطی گرینچیک خود چند کلمه یاد بدهید و آن را سخنگو کنید باید جوجه گرینچیک تهیه کنید و با او تمرین کنید، و یا اگر میخواهید یک طوطی گرینچیک دستی داشته باشید باید از جوجگی آن را بزرگ کنید، البته گرینچیک ها اگر بالغ هم باشند به علت استعداد بالایی که دارد میتوانند دستی بشوند.

شما باید ببینید که میتوانید از یک جوجه گرینچیک کوچک مراقبت کنید و به ان سرلاک بدهید، و در اکثر مواقع از آن مراقبت کنید یا خیر؟

اگر تازه وارد هستید و توانایی نگهداری از جوجه گرینچیک را ندارید بهتر است که همان طوطی گرینچیک 3 الی 4 ماه بگیرید و از آن مراقبت کنید طوطی گرینچیک های 4 ماه دیگر از سرلاک گرفته شده اند و دون خور شده اند.

اگر هم قد و هدف شما جوجه کشی از طوطی گرینچیک است یا به دنبال یک جفت برای طوطی گرینچیک دیگرتان هستید باید یک طوطی گرینچیک بالغد و مست بگیرید تا بتوانید از طوطی گرینچیک های خود جوجه بگیرید.

در کل گرفتن یک طوطی گرینچیک 4 الی 5 ماه بسیار مناسب تر است تا یک جوجه گرینچیک چراکه جوجه گرینچیک ها یا هر نوع جوجه طوطی ها احتمال مرگشان است.

وزن طوطی گرینچیک چقدر است؟

یکی از مواردی که باید در ماه چک بشود وزن طوطی سانان است طوطی سانان باید وزن استانداردی داشته باشند، در غیر این صورت وزن زیاد یا کم نشانه بیماری آنها است که این بیماری از مواردی چون تغذیه میاید، به همین دلیل است که دامپزشکان میگویند باید رژیم غذایی درستی پرنده داشته باشد، برای مثال طوطی هایی که وزن کمی دارند با لمس کردن سینه آنها میتوانید متوجه بشوید این طوطی وزن کمی داد، سینه آنها کاردی شکل است و بیرون زده شده است، و یا طوطی هایی که چاق هستن یکی از علت هایشان این است که آنها پرواز نمیکنند و….، در ادامه باهم میخوایم برسی کنیم که وزن عادی یک طوطی گرینچیک چقدر است.

وزن طوطی گرینچیک ها علاوه بر سن آن ها بستگی به تغذیه آن ها هم دارد، چرا که تغذیه درست و اصولی باعث رشد پرنده شما میشود، اما به طور معمول طوطی گرینچیک ها وزنی بین 60 تا 80 گرم دارند، حالا ممکن است برایتان سوال پیش بیاید که وزن طوطی من کم تر از این عدد است در این حالت بهتر است از غذای های تقویتی مثل غذای طوطی ها که در سایت طوطی نت موجود است استفاده کنید.

 

عکس گرینچیک

بهترین نژاد طوطی گرینچیک:

طوطی گرینچیک ها در نژاد های مختلفی مثل: دارچینی، فیروزه ای، و… در جنگل درحال زندگی هستند اما بحث اینکه کدام نژاد آن ها بهتر است در واقعیت فرق زیادی بین نژاد های آن ها نیست. آنها فقط از نظر رنگبندی و شکل ظاهری باهم متفاوت هستند، شما باید با توجه به علاقتون رنگ طوطی گرینچیک خودتون رو انتخاب کنید.

حمام کردن طوطی گرینچیک:

طوطی گرینچیک ها در طبیعت به طور یک روز درمیان یا هفته ای یک بار به کنار چشمه های آب یا … میروند و حمام میکنند ، شما هم باید برای آنها یک وان حمام تهیه کنید. در قفسشان بگذارید تا بتوانند حمام کنند، آنها باید بال و پر های خود را شست و شو بدهند تا از بسیاری از حشرات و شپش ها و… در امان بمانند.

به طور معمول در تابستان ان ها حداقل باید هفته ای یک بار حمام کنند اما بهتر است بدانید بعضی از طوطی گرینچیک ها خودشان عادت ندارند حمام کنند. اگر وان حمام یا هرچیز دیگری جلویشان بگذارد حمام نمیکنند این دسته از طوطی سانان را باید با استفاده از آب پاش ها، آب را روی بدنشان اسپری کنید، اما حواستان باشد که برروی سرشان به هیچ عنوان آب را اسپری نکنید.

آب باید ولرم باشد، نه سرد و نه داغ بعد از حمام کردن باید به نکات زیر توجه کنید:

1- طوطی گرینچیک خود را در جایی گرم بگذارید.

2- به هیچ عنوان سشوار نکنید بال هایشان را چراکه باعث سوختی و حتی مرگشان میشود.

3- میتوانید آنها را با حوله ای کوچک خشک کنید.

4- در شب به هیچ عنوان آنها را حمام نکنید.

عکس طوطی درحال حمام کردن

جمع بندی و سخن آخر:

طوطی گرینچیک ها طوطی معاشرتی و جذاب هستند و مناسب خانواده هایی که بیشتر میتوانند برای این طوطی وقت بگذارند مناسب است. درست است استعداد سخنگویی در طوطی کم تر است اما با کار های جذابی که میتونه بکنه قطعا همه رو شگفت زده میکنه و شما از داشتن همچین طوطی ای احساس رضایت میکنید. طوطی گرینچیک طول عمر بالایی دارند. میتواند یک یار همشگی برای شما باشد و برای نگهداری ازاین طوطی با نمک نیاز به اطلاعات زیادی ندارید.  فقط با خواندن کامل این مطلب میتونید به طور کامل با این طوطی گرینچیک زیبا و تو دلبرو آشنا بشید و به طور کلی طوطی گرینچیک یا چکاوک یکی از نوعی پرنده های خانگی است که بسیار زیبا و جالب هستند.

برچسب‌ها:

TOOTINET

دیدگاه‌ها

TOOTINET در 11 شهریور 1401 گفته:

طوطی گرنیچک من هم بسیار بازیگوش و جذاب است رنگ و نوع پر های آمنها خیلی خیلی جذابه ، اگر حواسمون بهشون باشه مطمئننا پیش ما انسان ها از زندگی لذت میبرند.

پاسخ

  علیزاده در 21 بهمن 1401 گفته:

  ❤️❤️❤️

  پاسخ

   TOOTINET در 21 بهمن 1401 گفته:

   ممنونم از شما، تشکر

   پاسخ

حسین در 6 بهمن 1401 گفته:

سلام مرسی از طوطی نت که مقاله ای به این خوبی نوشتند اما من یک سوال دارم طوطی گرینچیک من چندوقته که فکر میکنم شب ها خس خس سینه میکنه ممنون میشم راهنمایی کنید

پاسخ

  TOOTINET در 7 بهمن 1401 گفته:

  سلام وقت بخیر از پشتیبان های واتساپ استفاده کنبد باشکر
  طوطی نت

  پاسخ

مهسا در 6 بهمن 1401 گفته:

سلام طوطی نت بنده چند وقته که یک طوطی گرینچیک خریدم ولی انگار از همه چی میترسه چیکار کنم؟

پاسخ

  TOOTINET در 7 بهمن 1401 گفته:

  بله طوطی گرینچیک ها بسیار ترسو هستن اما بعد از چند وقت به که محیط عادت کند دیگر استرس ندارند
  باتشکر طوطی نت

  پاسخ

مجتبی در 6 بهمن 1401 گفته:

سلام وقتتون بخیر چیکار کنم طوطی گرینچیک دستی بشه؟

پاسخ

  TOOTINET در 7 بهمن 1401 گفته:

  سلام وقتتون بخیر بله حتما به زودی داخل همین صفحه میگذاریم
  باتشکر طوطی نت

  پاسخ

چیکو در 18 بهمن 1401 گفته:

سلام خسته نباشید من ی جوجه گرینچیک دم دون خور گرفتم توی مغازه سرحال بود از وقتی اوردیمش خونه پف کرده کف قفس همش میخوابه زیادم غذا نمیخوره حتی سرلاک
چی کارش کنم؟

پاسخ

  TOOTINET در 20 بهمن 1401 گفته:

  دوست عزیز سلام وقتتون بخیر
  پرندگان باتوجه به این که هوش بسیار بالایی دارند در چند روز اولی که به محل جدید می آیند بسیار ساکت هستن، اما اگر این فرایند ادامه دار بود حتما به دامپزشک مراجعه کنید.

  پاسخ

محمد در 21 بهمن 1401 گفته:

منم طوطی گرینچیک دارم خیلی پرنده خوبیه

پاسخ

  TOOTINET در 21 بهمن 1401 گفته:

  سلام وقتتون بخیر ممنون از نظر مفید شما با تشکر

  پاسخ

امیر نجفی در 21 بهمن 1401 گفته:

سلام
توضیح های کامل بابت گرینچک عالی بود
ای کاش در مورد سایر طوطی سان هم مطالب مفیدتون بزارید استفاده کنیم

پاسخ

  TOOTINET در 21 بهمن 1401 گفته:

  سلام وقتتون بخیر خدارشکر که شما راضی بودید با تشکر طوطی نت

  پاسخ

  علیزاده در 21 بهمن 1401 گفته:

  خیلی ام عالی

  پاسخ

   TOOTINET در 21 بهمن 1401 گفته:

   ممنونم از کامنت شما

   پاسخ

امیر نجفی در 21 بهمن 1401 گفته:

کسایی که ب اینستاگرام دسترسی ندارن تو این سایت میتونن طرز نگاه داری و سایر کارهای طوطیسان ها یاد بگیرن
من خودم ب ویژه از پیچ طوطی نت تو اینستاگرام راضی هستم
مطالبشان خیلی مفید هستن
توصیه میکنم حتما همشون بخونید ب دردتون میخوره

پاسخ

  TOOTINET در 21 بهمن 1401 گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  ممنونم از کامنت مفید شما با تشکر طوطی نت

  پاسخ

امیر در 21 بهمن 1401 گفته:

سلام واقعا مطالب خوبی دارین برا کسایی که تازه شروع به نگه داشتن گرینچیک شدن

پاسخ

  TOOTINET در 21 بهمن 1401 گفته:

  سلام وقت بخیر ممنون از کامنت مفید شما باشکر طوطی نت

  پاسخ

امیر در 21 بهمن 1401 گفته:

سلام من تازه گرینچیک خریدم و وقتی مطالبتون رو خوندم اطلاعات بسیار زیادی کسب کردم

پاسخ

  TOOTINET در 21 بهمن 1401 گفته:

  سلام وقتتون بخیر ممنونم از کامنت مفید شما هر سوالی بود طوطی نت در خدمت شماست

  پاسخ

امیر نجفی در 21 بهمن 1401 گفته:

سلام
لطفا از طوطیسان های دیگ پست آموزشی بزارید

پاسخ

  TOOTINET در 21 بهمن 1401 گفته:

  سلام وقت بخیر حتما چشم

  پاسخ

محمد جواد در 21 بهمن 1401 گفته:

سلام خسته نباشید من هم گرینویچ دارم خیلی ازش خوشم میاد

پاسخ

  TOOTINET در 21 بهمن 1401 گفته:

  سلام وقتتون بخیر ممنونم از شما و کامنت مفیدتون

  پاسخ

امیر نجفی در 21 بهمن 1401 گفته:

این سایت از ی دیدگاه دیگ خیلی خوب برا اونایی که به اینستاگرام دسترسی ندارن میتونن ب آسانی استفاده و بهره ببرند
از تمامی کسانی که زحمت کشیدن این سایت فراهم کردن تشکر میکنم

پاسخ

  TOOTINET در 21 بهمن 1401 گفته:

  ممنونم از شما و کامنت مفیدتون

  پاسخ

محمد جواد در 21 بهمن 1401 گفته:

بنده هم گینجیک دارم خیلی دوسش دارم و شیرین کاری هم یادش دادم

پاسخ

  TOOTINET در 21 بهمن 1401 گفته:

  سلام وقتتون بخیر ممنونم از شما و کامنت مفیدتون

  پاسخ

زهرا در 21 بهمن 1401 گفته:

من عروس هلندی ۸ ماهه دارم😍
خیلی بازیگوشه و البته پر سر و صدا😁
واقعا پرنده دوست داشتنی هستند🤩

پاسخ

  TOOTINET در 21 بهمن 1401 گفته:

  بله دقیقا طوطی سانان پرندکانی دوست داشتنی هستند

  پاسخ

زهرا در 21 بهمن 1401 گفته:

سلام خسته نباشید
برای دستی کردن طوطی گرینچیک چیکار باید کرد

پاسخ

  TOOTINET در 21 بهمن 1401 گفته:

  سلام وقت بخیر در مقاله توضیح داده شده با دقت مطالعه بفرمایید

  پاسخ

زهرا در 21 بهمن 1401 گفته:

سلام موفق باشید
پیجتون عالیه

پاسخ

  TOOTINET در 21 بهمن 1401 گفته:

  ممنون از شما باتشکر طوطی نت

  پاسخ

mehry در 21 بهمن 1401 گفته:

طوطی گرینچیک بسیار زیبا و دوست داشتنیه اما متاسفانه من ندارمش 🤭🤭

پاسخ

  TOOTINET در 21 بهمن 1401 گفته:

  سلام وقتتون بخیر ممنون از نظر شما
  بله همینطور هست انشالله به زودی تهیه میکنید

  پاسخ

mehry در 21 بهمن 1401 گفته:

ممنون از مطالب خوب پیجتون بسیار عالی 🙏🙏👍

پاسخ

  TOOTINET در 21 بهمن 1401 گفته:

  ممنون از کامنت زیبای شما باتشکر طوطی نت

  پاسخ

مهدی در 21 بهمن 1401 گفته:

خیلی طوطی ناز و قشنگی هستن 🙃🙃🙃🥰🥰

پاسخ

  TOOTINET در 21 بهمن 1401 گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  ممنونم از نظر شما باتشکر طوطی نت

  پاسخ

مهدی در 21 بهمن 1401 گفته:

جثه گرینچیک کوچک تر از ملنگو هست درسته ولی خلی بامزه تره🥰🥰🥰🥰

پاسخ

  TOOTINET در 21 بهمن 1401 گفته:

  خیلی هم عالی ممنونم از شما و کامنت زیباتون

  پاسخ

مهدی در 21 بهمن 1401 گفته:

چقدر عالی

پاسخ

رها در 21 بهمن 1401 گفته:

سلام
ممنون از مطالب خوب و مفیدتون👌🏻

پاسخ

  TOOTINET در 21 بهمن 1401 گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  ممنونم از کامنت شما باتشکر طوطی نت

  پاسخ

عطیه روشن روان در 21 بهمن 1401 گفته:

بابت اطلاعاتی که در پیج تون به اشتراک میگذارید سپاسگزارم

پاسخ

  TOOTINET در 21 بهمن 1401 گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  ممنون از کامنت شما

  پاسخ

رها در 21 بهمن 1401 گفته:

گرنچیک ها یکی از بازی گوش ترین طوطی ها هستن😄

پاسخ

  TOOTINET در 21 بهمن 1401 گفته:

  بله دقیقا طوطی گرینچیک ها طوطی هایی پر استعداد و زیبا هستن
  باتشکر طوطی نت

  پاسخ

عطیه روشن روان در 21 بهمن 1401 گفته:

بابت مطالب مهمی که خالصانه در پیج تون به اشتراک میگذارید سپاسگزارم

پاسخ

  TOOTINET در 21 بهمن 1401 گفته:

  سلام ممنون از کامنت زیباتون

  پاسخ

عطیه روشن روان در 21 بهمن 1401 گفته:

پیج شما جز معدود پیج هایی هست که مطالب نوین داره عالی هستین

پاسخ

  TOOTINET در 21 بهمن 1401 گفته:

  سلام وقتتون بخیر ممنونم از شما
  باتشکر طوطی نت

  پاسخ

روزبه در 21 بهمن 1401 گفته:

سلام مطالبتون کاربردی هستن

پاسخ

  TOOTINET در 22 بهمن 1401 گفته:

  سلام وقتتون بخیر خدارشکر که شما راضی بودید

  پاسخ

روزبه در 21 بهمن 1401 گفته:

سلام مطالبتون کاربردی هستن و زیبا

پاسخ

  TOOTINET در 22 بهمن 1401 گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  خدارشکر که براتون مفید بود

  پاسخ

فرزدد در 21 بهمن 1401 گفته:

گرینجیک پرنده رام و عالی هستش

پاسخ

  TOOTINET در 22 بهمن 1401 گفته:

  سلام وقتتون بخیر بله دقیقا همینطور هست

  پاسخ

فرزاد در 21 بهمن 1401 گفته:

گرینجیک پرنده خوبیه ❤️

پاسخ

  TOOTINET در 22 بهمن 1401 گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  صد در صد

  پاسخ

فرزاد در 21 بهمن 1401 گفته:

گرینجیک رو پیشنهاد میکنم بخرید عین یک همدم است

پاسخ

  TOOTINET در 22 بهمن 1401 گفته:

  بله همینطور هستش

  پاسخ

Parsa در 22 بهمن 1401 گفته:

عالی بود

پاسخ

  TOOTINET در 22 بهمن 1401 گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  ممنونم از کامنت زیباتون

  پاسخ

پارسا در 22 بهمن 1401 گفته:

عالی بود مرسی بابت مطالب خوبتون

پاسخ

  TOOTINET در 22 بهمن 1401 گفته:

  سلام وقتتون بخیر ممنونم از کامنت شما

  پاسخ