محصول به سبد خرید اضافه شد
0

پلت طوطی سانان چیست؟

تاریخ: 15 دی 1401
بازدید: 289 بازدید

پلت طوطی سانان چیست؟

نياز انسان به غذا يكي از احتياجات ذاتي است كه مهمترين عامل بقاي زندگي و طول عمر ميباشد. احتياج به غذا دائمي است ،و تغذيه صحيح رشد را ميسر ميسازد،و به تندرستي و طول عمر مي انجامد.همانطور که ما به غذا و تغذیه مناسب احتیاج داریم بقیه ی موجودات زنده هم نیاز دارند مثل حیوانات و گیاهان . حیوانات تا وقتی در طبیعت هستند خودشون میتوانند غذاهای مورد نیاز خود را در طبیعت جست و جو کنند اما وقتی که ما تصمیم به نگهداری حیوانات در خانه میگیریم باید توجه داشته باشیم که آن ها کاملا وابسته به ما هستند و باید برای آن ها به دنبال تغذیه ای مناسب و رژیم غذایی ای سالم باشیم تا جیره ی غذایی ای کامل برایشان فراهم کنیم.امروزه پلت ها به کمک صاحبان و پرورش دهندگان پرندگان و…. آمده است .

پلت چیست ؟

پلت بهترین و مناسب ترین غذا برای پرندگان، دام و آبزیان است .جیره غذایی پلت در حالت کلی به دلیل مقرون به صرفه بودن نسبت به خوراک های دستی و سنتی مورد توجه بوده است . خوراک پلت از مکمل های ویتامینه و مواد اولیه با کیفیت و مواد دیگری مثل ریز مغذی های مخصوص طیور تولید می شود. کربوهیدرات های این خوراک در فشار زیاد بصورت ژلاتینه شکل می گیرند و این امر علاوه بر بالا بردن کیفیت مواد باعث هضم بهتر غذا در طیور می شود. در واقع پلت از ترکیبات بسیار مغذی و مفید که پس از گذراندن مرحله کنسانتره به صورت دانه های گرانول درمی آیند و به آن ها پلت گفته میشود.مواد تشکیل دهنده پلت ها: استفاده از فرمولاسیون خاص در ترکیب مواد اولیه پلت که شامل چربی ها، افزودنی ها و دانه های خوراکی است و نقش اساسی دارد.

تغذیه و پلت طوطی ها:

طوطی ها مانند سایر حیوانات به مواد خوراکی اصلی ، چربی ، پروتئین، هیدرات کربن نیازمندند. آنان نیز به ویتامینها و املاح معدنی و برخی مواد خاص دیگر نیز احتیاج دارند.انواع طوطی ها به دانه های چرب مانند تخمه آفتابگردان بسیار علاقه مندند و شاید گروهی دیگر به هیدرات کربن تمایل داشته باشند.پلت ها میتوانند با مواد تشکیل دهنده ی کاملی که دارند انتخاب مناسبی برای انواع طوطی ها باشند.  از مواد تشکیل دهنده پلت می توان به مکمل های ویتامین د 3 – ویتامین آ – ب 12 ، کربنات کلسیم میوه هایی مانند پرتقال ، سیب و موز ، اسید فولیک و مواد معدنی اکسید روی و منگنز ، یدات کلسیم و… اشاره نمود. البته باید توجه داشته باشیم که بخشی از غذای طوطی پلت ها می باشد و مابقی آن را میوه ، سبزیجات ، جوانه ها ، حبوبات و دانه ها تشکیل می دهند.

 پلت و ذائقه متفاوت طوطی ها :

طوطی ها انواع مختلفی هستند و ذائقه های متفاوتی دارند. بیشتر طوطی‌های جنگلی، گیاه خوارند و انواع مختلفی از میوه‌ها، آجیل‌ها، تخم‌ها، دانه‌ها و گل‌ها را مصرف می‌کنند. گونه‌های مشخصی از طوطی‌ها همه چیز خوار هستند و هم گیاه و هم ماده حیوانی و حتی حشره خواران را که بیشتر تغذیه‌ی آنها شامل حشرات و نرم تنان و حلزون‌ها است، مصرف می‌کنند. با وجود این واقعیت که رژیم غذایی حیات وحش عمدتاً شامل دانه‌ها، تخم‌ها و آجیل‌ها است اما در قفس این خوراکی‌ها فقط باید گاهاً به آنها داده شود. آنها سرشار از چربی هستند و می‌توانند موجب چاقی شوند چون طوطی‌های در قفس، سبک زندگی بی‌تحرکی دارند. آنها هم چنین می‌توانند آن هارا از مواد مغذی ضروری مثل ویتامین آ، مواد معدنی و کلسیم محروم کنند برای همین بهترین گزینه پلت ها خواهد بود. عموما صاحبان طوطی ها مجبور هستند برای بدست آوردن ذائقه ی طوطی خود چندین نوع پلت را تست کنند ، پس نگران نباشید زیرا این یک امر طبیعی است .به راحتی میتوانید پلت زوپریم طوطی رو از سایت طوطی نت تهیه کنید.

نکات مهم در مصرف پلت طوطی ها:

پلت که به آن گلوله و یا غذای خشک پرنده هم گفته می‌شود از ذرات کوچکی تشکیل شده است که به طور معمول از طریق فشرده‌سازی مواد اصلی ایجاد ‏می‌شوند.پلت ها کاملا خشک هستند به همین دلیل لازم است برای مصرف آب کافی در اختیار طوطی خود قرار دهید تا راحت تر آنها را مصرف کنند ، بارها دیده شده خود طوطی ها پلت را با منقار گرفته و به داخل آب می زنند تا نرم تر شده و بعد میخورند.پلت ها انواع متفاوتی دارند برای همین  اگر طوطی شما تا کنون پلت مصرف نکرده ، بهتر است بنا به نوع نژاد طوطی خود و جثه ی آن و مشورت با دامپزشک متخصص پرندگان پلت مورد نیازش را انتخاب و تهیه نمایید. پلت مصرف روزانه ، مدل جفت مولد … تولید می شود که هر کدام در یکسری موارد تفاوت هایی باهم دارند و در دو مدل نچرال ( بدون رنگ ) رنگی ( رنگ خوراکی ) در بازار عرضه می شوند که باید در هنگام خرید به آن نیز توجه کنید.

راه حل بد غذایی طوطی ها:

اکثر طوطی سانان عادت به ارزن و کتان و غذای همیشگی کرند ولی میوه جات استفاده ندارند و دوست ندارند مخصوصا عروس هلندی ها که خیلی بد غذا هستند.پلت راه حل بد غذایی طوطی سانان است.به دلیل اینکه تمام مواد غذایی مورد نیاز در پلت جمع آوری و فشرده سازی شده و سپس به حبه های یک شکل در می اید ، دیگر طوطی نمی تواند مواد غذایی را از آن جداسازی و انتخاب کند بلکه با خوردن هر تکه از پلت به میزان بالانس شده و مناسبی مواد مورد نیاز بدنش را کسب می کند .پلت زوپریم طوطی را میتوانید از سایت طوطی نت تهیه کنید و به بد غذایی طوطی خود پایان دهید.

مزیت استفاده از پلت برای طوطی ها:

.1‏ کاهش ضایعات غذا با این فرایند به حداقل می‌رسد. به طوری که حیوان بدون انتخاب غذا یک رژیم غذایی متعادل دریافت ‏می‌کند. این درحالی است که طوطی ها با بازی و پاشیدن غذای خود لذت میبرند و ممکن است باعث آزار شما شود چون مداوم باید قفس را تمیز کنید.

‏2.‏ خوش طعم بودن خوراک و کاهش ساعات غذایی را افزایش می‌دهد.‏پلت ها به دلیل رنگ و طعم های خوبی که دارند راه حل مناسبی برای پایان دادن به بد غذایی طوطی ها هستند.

‏3.‏ از تفکیک یا جداسازی خوراک توسط حیوان جلوگیری می‌شود. با استفاده از این نوع ماده غذایی حیوان یک غذای کامل با مواد ‏مغذی دریافت می‌کند.‏البته  باید توجه داشته باشیم که پلت ها بخشی از غذای طوطی پلت ها می باشد و مابقی آن را میوه ، سبزیجات ، جوانه ها ، حبوبات و دانه ها تشکیل می دهند.

‏4.‏ وقت و هزینه کمتری را برای آماده کردن غذا صرف می‌شود.‏ما همیشه وقت کافی برای آماده کردن و خرید غذا و سبزیجات و خوراک تازه برای طوطی خود را نداریم.در ضمن به دلیل هزینه بالا میوه و سبزیجات تهیه آن ها همیشه مناسب نخواهد بود.

‏5.‏  کمتر در معرض آلودگی حشرات و کپک‌ها قرار می‌گیرند.‏طوطی ها پرنده های بسیار حساسی هستند و از کثیفی قفس خود به سرعت بیمار میشوند برای همین پلت ها بسیاردر تمیزی قفس کمک کننده خواهند بود و در ضمن باعث جلوگیری از جمع شدن حشرات در دور قفس و کپک موادطبیعی باعث میشوند.

‏6.‏  از حیوانات اهلی از ترکیباتی مانند ویتامین، پروتئین، مواد معدنی، فیبرها، قندها و اسیدها تشکیل شده ‏است که باعث حفظ ویتامین‌ها می‌شود و از تجزیه مواد مغذی پس از مخلوط شدن غذا جلوگیری می‌کند.‏ و این امر علاوه بر بالا بردن کیفیت مواد باعث هضم بهتر غذا ی آن ها می شود.

‏7.‏  به دلیل حرارتی که به روی مواد اولیه داده می‌شود، جذب مواد مغذی را آسان کرده و ‏خوردن آن برای حیوان خانگی راحت تر است.‏برای خوردن راحت تر آن ها بهتر است برای طوطی های خود آب تازه قرار دهید و پلت مناسب رو برای آن ها تهیه کنید.

برای تهیه پلت طوطی سانان روی عکس زیر کلیک کنید:

پلت طوطی ها

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه