محصول به سبد خرید اضافه شد
0

عروس هلندی (تربیت ،تشخیص جنسیت،آموزش نگهداری)

دسته‌بندی: عروس هلندی
تاریخ: 21 مرداد 1400
بازدید: 3,142 بازدید
پوستر برای مطلب همه چیز درباره عروس هلندی

عروس هلندی ها، طوطی های بسیار جذاب، سخنگو، زیبا، بانمک و… هستند همین باعث شده است تا طرفداران این پرنده هرروز بیشتر و بیشتر شود، این پرنده ها در طبیعت در نژاد های مختلف و به صورت گروهی زندگی میکنند، آنها از هوش خوبی برخوردارند و میتوانند کلمه های مختلف را و حتی شاید جمله های کوتاه را بیان کنند، نژاد پرطرفدار آنها نژاد لوتینو است که باهم برسی میکنیم.

عروس هلندی ها اصالتا استرالیایی بوده و از خانواده طوطی سانان هستند و با دیگر گونه های پرندگان خانگی محبوب مانند، طوطی ها ارتباط نزدیکی دارند.

عروس هلندی ها پرندگان کوچک تا متوسطی هستند که معمولاً بین 2 تا 4 اونس (هر چهار اونس حدودا 113 گرم است) وزن دارند. مشخصه آنها تاج های متمایزشان روی سرشان است، که بسته به خلق و خویشان می توانند آن را بالا برده یا پایین بیاورند. پرهای آنها به طور معمول خاکستری یا سفید است، با گونه های زرد یا نارنجی روشن، و الگوی برجسته ای از راه راه های سیاه و سفید روی بال ها و دم آنها که البته میتوانید در ویکی پدیا بهتر این موارد را برسی کنید.

چرا باید عروس هلندی بخریم؟

عکس عروس هلندی زیبا

یکی از جذاب ترین جنبه های عروس هلندی نسبت به عنوان حیوانات خانگی، شخصیت دوستانه و اجتماعی آنهاست. آنها به خاطر طبیعت بازیگوش و محبت آمیز خود شناخته می شوند و عاشق تعامل با صاحبان خود هستند. آنها همچنین پرندگان بسیار باهوشی هستند و می توان آنها را برای انجام انواع ترفندها و رفتارها مانند: آواز خواندن، تقلید صداها و کلمات و حتی انجام کارهای ساده آموزش داد.

اگر قصد دارید یک عروس هلندی را به عنوان حیوان خانگی تهیه کنید، چند نکته وجود دارد که باید در نظر داشته باشید. اول، آنها به مقدار زیادی توجه و تعامل روزانه نیاز دارند تا بتوانند رشد کنند. این به این معنی است که وقت خود را صرف بازی با پرنده خود کنید، اسباب بازی ها و ملزومات فعالیت آنها را فراهم کنید و اطمینان حاصل کنید که آنها فرصت های زیادی برای پرواز و کشف محیط خود داشته باشند.

عروس های هلندی که با نام علمی Nymphicus hollandicus نیز شناخته می شوند، طوطی های کوچک رنگارنگ و محبوبی هستند که به دلیل شخصیت جذابی که دارند و توانایی تقلید انواع گوناگون از صدا ها را دارند وبه عنوان حیوانات خانگی محبوب بوده و توسط پرنده دوستان مختلف به عنوان حیوان خانگی نگه داری می شوند. اگر به فکر پرورش یا نگهداری از عروس های هلندی هستید، درک رفتار های تولید مثلی و نیازهای آنها مهم است.

نگهداری از عروس هلندی تازه خریداری شده:

عروس هلندی های تازه خریداری شده بسیار بسیار حساس هستن چرا که اون عروس هلندی عادت به محیط قبل را داشته و الان هم صاحبش و هم مکان جدیدش بسیار برایش جالب است، ممکن است در یکی دو هفته اول بی تابی بکند، زیاد غذا نخورد و یا خودش را در دیوار قفس بزند و به پایین قفس برود و آنجا استراحت کند

اما شما نباید نگران باشید چون این رفتار طبیعی هستش، اما اگر این رفتار ادامه داشت و یا قبل از خرید هم در در همان مکان این رفتار ها را انجام میداد سریعا باید به دامپزشکی برای چکاپ کردن پرندتون مراجعه کنید، در غیر این صورت این رفتار طبیعی است و شما باید دو هفته به طور کامل صبر کنید تا به محیط جدید طوطی تون عادت کند.

در این دو هفته فقط و فقط باید آب و غذایش را عوض کنید و کار دیگه هم نداشته باشید، سعی کنید طوطی تون رو در جایی ساکت و آراام بگذارید تا دچار استرس نشوند.

عروس هلندی ها کی به بلوغ میرسند؟

عکس یک عروس هلندی خاکستری

سنین 6 تا 12 ماهگی به بلوغ جنسی می رسند و در کل نیز ماده ها معمولا زودتر از نر ها بالغ می شوند. با این حال، پرورش عروس هلندی ها تا حداقل سن یک سالگی توصیه نمی شود. دلیلش هم این است که ممکن است پرنده ی مورد نظر به طور کامل رشد نکرده باشد یا به اندازه کافی به بلوغ نرسیده باشد تا بتواند استرس ها و مسئولیت های ناشی از تولید مثل را تحمل کنند.

عروس هلندی ها اصولا و به طور کلی تک همسر هستند و معمولا تا پایان عمر شان با شریک زندگی خود پیوندی دائمی ایجاد می کنند و کنار هم می مانند. این که چگونه بتوان عروس های هلندی را جفت کرد مهم است؛ به این دلیل که یک جفت نامناسب می تواند منجر به بوجود آمدن زمینه های پرخاشگری یا ناسازگاری در پرنده شود.

نکات مهم درمورد تولید مثل و جفت گیری عروس هلندی ها:

عکس دو عروس هلندی در کنار هم

به طور کلی، برای جفت گیری، بهتر است پرندگانی را جفت هم کنید که سن و جثه مشابهی با یکدیگر دارند و به لحاظ شخصیتی و رفتاری نیز سازگاری بیشتری دارند. برای اطمینان از این ماجرا که آیا این دو جفت سازگاری دارند یا خیر، توصیه می شود آنها را به آرامی به یکدیگر معرفی کنید و رفتار آنها را زیر نظر بگیرید.

عروس هلندی ها برای تولید مثل نیاز به یک محل مناسب برای لانه سازی دارند. این می تواند یک جعبه ی تو در توی چوبی باشد که باید حداقل ارتفاع و عرض را برای راحت گشتن و آزاد بودن پرنده را داشته باشد و سوراخ ورودی آن نیز برای ورود و خروج پرنده مناسب باشد. جعبه ی تو در تو باید در محلی آرام و دور از ظروف غذا و آب قرار بگیرد. مهم است که اطمینان حاصل شود که جعبه ی نگهداری عروس هلندی تمیز و خشک باشد و از مواد غیر سمی ساخته شده باشد.

تعداد تخم های عروس هلندی چقدر است؟

 به طور معمول در ماه های بهار و تابستان تولید مثل می کنند و به فکر بچه دار شدن هستند. ماده 4 تا 6 عدد تخم می گذارد که حدود 18 تا 22 روز از آن نگهداری میکنند. در این مدت، پرنده ی نر به تغذیه و مراقبت از ماده کمک می کند و از جفت خود پرستاری می‌ کند. هنگامی که جوجه های عروس هلندی از تخم بیرون می آیند، توسط هر دو والدین تغذیه می شوند و پس از حدود 30 تا 40 روز از لانه خارج می شوند و می توانند فعالیت های به نسبت آزادانه تری داشته باشند.

 ارائه یک رژیم غذایی با کیفیت بالا در طول فصل تولید مثل برای جفت در حال تولید مثل بسیار مهم است، به این دلیل که آنها به مواد مغذی اضافی برای حمایت از تولید تخم و پرورش جوجه نیاز دارند. این می تواند شامل ترکیبی از دانه ها، میوه ها و سبزیجات تازه و مکمل کلسیم باشد.

چالش های پرورش این نوع پرنده:

پرورش عروس هلندی ها می تواند با مجموعه ای از چالش های مختلفی همراه باشد که ساده نیز به نظر نمی آیند. یکی از مسائل رایج، تخم نگذاشتن است؛ جایی که ماده قادر به تخم گذاری نیست. این می تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد. از جمله رژیم غذایی نامناسب، عدم ورزش یا عوامل ژنتیکی می توانند از این عوامل باشند. اگر شک دارید که پرنده شما نیز قادر به تخم گذاری نیست، باید فوراً به دامپزشکی مراجعه کنید و پرنده ی خود را تحت درمان قرار دهید.

چالش دیگر پرورش عروس هلندی ها خطر رها شدن یا بی توجهی جوجه است. گاهی اوقات، پیش می آید که والدین جوجه های عروس هلندی را رها می کنند یا به اندازه کافی به آنها به اندازه غذای آن ها توجه نمی کنند. در چنین مواردی ممکن است لازم باشد به جوجه ها با دست تغذیه داد یا به آنها غذای تکمیلی و مکمل داد تا بتوانند سو تغذیه را پشت سر بگذارند.

تجربه پروش عروس هلندی ها چگونه است؟

پرورش این نوع طوطی ها می تواند تجربه ای ارزشمند و نو باشد، اما نیاز به یک برنامه ریزی و زمان بندی دقیق دارد و در عین حال به جزئیات نیز باید توجه کرد. این نکته بسیار مهم است که اطمینان حاصل شود تا پرندگان بالغ و سالم باشند، به درستی جفت شده باشند و همچنین محل لانه سازی مناسبی نیز داشته باشند.

با کمک و ارائه یک رژیم غذایی با کیفیت بالا و نظارت بر رفتار پرندگان می توان یک فصل از تولید مثل موفق عروس هلندی ها را تضمین کرد، با این حال، مهم است که از چالش های احتمالی این پروسه کاملا آگاه باشید و در صورت لزوم به دنبال مراقبت های لازم دامپزشکی آماده باشید.

با مراقبت و توجه مناسب به پرنده، عروس هلندی ها می توانند حیوانات جذاب و سرگرم کننده ای بوده و نگهداری از آنها تجربه لذت بخشی باشد.

تغذیه عروس هلندی ها باید به چه صورت باشه؟

تغذیه عروس هلندی

عروس هلندی انتخابی بسیار محبوب برای صاحبان حیوانات خانگی است که مسئله تغذیه آن ها چالش جالبی برای پرنده بازان خواهد بود. این پرندگان برای حفظ سلامت و تندرستی خود به یک رژیم غذایی متعادل و مغذی نیاز دارند. تغذیه عروس هلندی ها با یک رژیم غذایی مناسب و مقوی برای اطمینان از داشتن زندگی شاد و سالم ضروری است. در ادامه به انواع غذاهایی که می‌توانید برای عروس هلندی های خود آماده کنید می پردازیم و اینکه چگونه یک رژیم غذایی متعادل را برای عروس هلندی خانه ی خود خود فراهم کنید، مورد بحث قرار می‌دهیم.

عروس هلندی ها همه چیزخوار هستند و می توانند انواع غذاهای مختلفی بخورند. در طبیعت، آنها ترکیبی از انواع دانه ها، میوه ها و سبزیجات را می خورند. در قفس، تهیه یک رژیم غذایی متعادل که شامل تمام مواد مغذی ضروری برای رشد آنها باشد، ضروری است و باید به خوبی به آن توجه کرد.

نکته: درکنار تغذیه حتما باید از مولتی ویتامین ها پروبیوتیک ها و سایر مکمل ها حتما استفاده کنید.

دانه های مخلوط (غذای آماده) برای طوطی ها:

مخلوطی از دانه ها یک انتخاب رایج برای صاحبان عروس هلندی است، اما نباید تنها منبع غذایی آن ها باشد. مخلوط دانه ها سرشار از چربی و فاقد برخی ویتامین ها و مواد معدنی ضروری هستند پس باید به ترکیبات دیگر نیز فکر کرد. مهم است که یک مخلوط بذر باکیفیت انتخاب کنید که شامل انواع دانه ها مانند تخمه آفتابگردان، ارزن و… باشد. شما همچنین می توانید دانه های جوانه زده را برای پرنده ی خود تهیه کنید که مغذی تر هستند و هضم آن ها نیز آسان تر است.

میوه ها همچنین منبع بسیار خوبی از ویتامین ها و مواد معدنی هستند و می توانند به عنوان خوراکی یا بخشی از رژیم غذایی منظم آن ها ارائه شوند. برخی از بهترین میوه ها برای عروس هلندی عبارتند از سیب، موز، توت، خربزه و…. قبل از این که به عروس هلندی خود این میوه ها را ارائه دهید، مطمئن شوید که هیچگونه دانه یا زائده ی پوسیدگی یا مسائلی از این دست نداشته باشد.

سبزیجات و پروتئین های مورد نیاز عروس هلندی ها:

عکس عرس هلندی درحال غذا خوردن

سبزیجات هم که یکی دیگر از مواد غذایی ضروری در رژیم غذایی عروس هلندی ها هستند. برخی از گزینه های خوب برای انتخاب سبزیجات عبارتند از کلم بروکلی، هویج، لوبیا سبز، نخود فرنگی و سیب زمینی شیرین. فراموش نکنید که سبزیجات را قبل از ارائه به پرنده باید کاملاً بشورید و به قطعات کوچک خرد کنید تا پرنده مسموم نشده یا بتواند از پس هضم غذا بر بیاید. مهم است که سبزیجات را به آرامی و صبوری به عروس هلندی خود معرفی کنید، زیرا ممکن است در امتحان غذاهای جدید تردید داشته باشند و در رفتار های ابتدایی، سبزیجات را پس بزند و مصرف نکند.

پروتئین ها برای سلامتی آنها بسیار مهم است:

پروتئین برای سلامتی و رشد عروس هلندی شما بسیار ضروری است و می توان آن را از طریق منابع غذایی مختلف تامین کرد. برای مثال تخم مرغ پخته شده، مرغ، بوقلمون و… همگی منابع خوبی از پروتئین هستند. همچنین می توانید به پرنده خود مقدار کمی پنیر یا ماست را به عنوان غذا پیشنهاد کنید. در مجموع مطمئن شوید که عروس هلندی تان مقدار مورد نیاز پروتئین خود را در روز دریافت می‌ کند.

از پروتئین گفتیم، نمی توانیم از کلسیم حرفی نزنیم. کلسیم برای سلامت استخوان های عروس هلندی شما ضروری بسیار ضروری است. کلسیم را می‌توان از طریق لبنیات یا فراورده های کلسیمی که در اکثر فروشگاه‌های حیوانات خانگی یافت می‌شوند، تامین کرد. همچنین می توانید به پرنده خود سبزی هایی با برگ تیره مانند کلم پیچ یا … بدهید، زیرا سرشار از کلسیم هستند و سلامت عروس هلندی های شما را تضمین می‌کنند.

از آب تازه برای عروس هلندی ها استفاده کنید:

عکس یک عروس هلندی

آب را فراموش نکنید. آب یکی از اجزای ضروری رژیم غذایی عروس هلندی ها است. حتما اطمینان حاصل کنید که پرنده شما همیشه به آب تازه و تمیز دسترسی داشته باشد. آب ظرف آنها را هر روز عوض کنید و هفته ای یک بار کاسه آب آنها را با آب و صابون تمیز کنید تا از انواع باکتری ها یا میکروب هایی که سلامت عروس هلندی را به خطر می انداز جلوگیری کنید.

چقدر باید به عروس هلندی ها غذا داد؟

این که چقدر باید به عروس های هلندی غذا داد نیز مسئله مهمی است. مقدار غذای مورد نیاز عروس هلندی ها به سن، اندازه و سطح فعالیت آنها بستگی دارد. یک قانون کلی این است که به پرنده خود باید تا 5 الی 6 قاشق غذاخوری در روز غذا بدهید. این میزان یا نوع غذا می تواند بین مخلوط دانه ها، فرآورده های غذایی، میوه ها، سبزیجات و منابع پروتئینی تقسیم شود و این شما هستید که میزان هر کدام را تنظیم می کنید. فراموش نکنید! این مهم است که وزن پرنده خود را کنترل کنید و رژیم غذایی آنها را بر اساس آن تنظیم کنید.

اگر پرنده شما اضافه وزن دارد، باید از مقدار غذایی که به او می دهید کم کنید و سعی کنید فعالیت های بدنی او را بیشتر کنید. اگر پرنده شما کم وزن است، مقدار غذایی که به او نی دهید را خود را افزایش دهید و به غذایی که به او می دهید تنوع ببخشید و با دامپزشک مشورت کنید. گاهی اوقات غذای عروس هلندی ها را باید با دقت و وسواس انتخاب کنید چرا که برخی از غذاها می توانند برای عروس هلندی ها سمی باشند و باید از مصرف آنها پرهیز کرد تا پرنده مسموم نشود و سلامتی اش به خطر نیوفتد.

آموزش رام کردن عروس هلندی:

اگر هنوز طوطی نگرفته اید یا قصد گرفتن یک نوع طوطی دارید به شما پیشنهاد میکنم در صورتی که میتوانید از آنها به خوبی مراقبت کنید و وقت کافی دارید طوطی سرلاکی تهیه کنید، طوطی های سرلاکی به دلیل اینکه از دست شما غذای خود را میخورند بسیار به شما علاقه مند میشوند و یک جورایی عاشق شما خواهند شد و زمانی که بزرگ تر هم میشوند، دیگر شما گاز نخواهند گرفت.

خب میرسیم به آموزش دستی کردن طوطی سانان اما بهتر است قبلش به چند مورد از سوالات همیشگی شما عزیزان پاسخ دهیم:

آیا طوطی های بالغ هم دستی میشوند؟

بله، طوطی های بالغ هم دستی میشوند اما زمان بیشتری باید برایشان بگذارید چرا که آنها کانلا بالغ شده اند و در برابر دستی شدن مقاومت میکنند اما باز هم با آموزش های سایت طوطی نت میتوانید به راحتی طوطی خود را دستی کنید.

 

برای دستی کردن طوطی سانان چقدر زمان لازمه؟

حدودا یک هفته، اگر یک طوطی جوان دارید او میخواهد زودتر با صاحبش ارتباط بگیرید و در برابر این امر مقاومتی نخواهد کرد و فقط شما نیاز اعتمادش را به دست آورید.

 

طوطی های ماده هم رام میشوند؟

بله، فرقی نمیکنه چه طوطی شما نر باشد چه ماده همهی طوطی ها رام و دستی میشوند.

 

خب این ها یکسری از سوالات شما بود که از پشتیبانی سایت رسیده بودید، حالا نوبت آن رسیده که شما باروش جدید دستی کردن معرفی کنیم.

 

مرحله اول: عادت کردن به مکان به مدت یک هفته

در بالا ذکر شده بود که در یک هفته تا دوهفته میتوانید طوطی خود را دستی کنید، درست است البته اگر طوطی شما به مکان عادت کرده باشد، این مرحله بسیار مهم و حیاتی میباشد، در این مرحله شما باید طوطی خود را به مکان عادت بدهید و فقط در این یک هفته به او آب و غذا بدهید و در کنار او باشید تا طوطیتان به شما عادت کند.

نیازی به نوازش کردن، بادست غذا دادن، بیرون آوردن و… نیست وفقط باید آب و غذایشان را عوض کنید، تا او به شرایط جدید عادت کند.

 

مرحله دوم: با استفاده از دست به طوطی تان غذا بدهید

طوطی ها باید متوجه بشوند که دست شما برای او خطری ندارد، غذا دادن با دست چند مرحله دارد که شما باید تک تک این مراحل را انجام بدهید پس در ادامه مراحل زیر را مطالعه کنید:

1-اگر میخواهید با دست به طوطی تان غذا بدهید بگذارید کمی گرسنه شود:

طوطی سانان اگر گرسنه نباشند مخصوصا وقتی که رام و دستی نباشند دیگر نیازی نمیبینند که از دست شما غذا بخورند برای این کار بهتر است چند ساعتی ظرف غذایش را از قفس بردارید و پس از آن یک اسنک تشویقی و یا یک ارزن خوشه ای در دست بگیرید و با استفاده از آن به او غذا بدهید.

2- بیرون آوردن طوطی ممنوع:

فعلا شما باید از همان داخل قفس به طوطی یتان غذا بدهید و به هیچ وجه طوطی خود را بیرون نیاورید، چون این کار باعث میشود طوطی تان فرار کند.

مرحله سوم: طوطی را نوازش کنید

نوازش کردن طوطی ها باعث میشه که طوطی به شما اعتماد کند مخصوصا عروس هلندی ها و طوطی گرینچیک ها که عاشق نوازش کردن هستن، در نوازش کردن چند مورد را باید رعایت کنید.

مورد اول: در جهت رویش پر ها نوازش نکنید بلکه در خلاف جهت رویش پر های سر فقط نوازش کنید.

مورد دوم: بعضی از مواقع با نوازش کردن ممکن است طوطی تان عصبی شود و شروع به گاز گرفتن بکند، این به این دلیل است که طوطی شما در حال در آوردن پر های  جدید است و دست زدن به این پر ها باعث اذیت شدنشان میشود.

 

مرحله چهارم: طوطی را از قفس بیرون آورید

در این مرحله شما باید طوطی خودتان را در دستتان بگیرید و از قفس به آرامی بیرون آورید و حواستان باشد که تمامی در ها و پنجره بسته باشد، ممکن است طوطی از دست شما فرار کند.

چند دقیقه صبر کنید و کمی او ناز کنید و مجددا داخل قفس بگذارید.

کم کم باید تایم بیرون ماندن از قفس را بیشتر کنید، و شما موفق شدید که طوطی خود را دستی کنید.

آموزش نوازش کردن عروس هلندی ها:

نوازش کردن عروس هلندی

عروس هلندی ها پرندگانی دوست و اجتماعی هستند که از ارتباط بر قرار کردن با دیگران لذت می برند و حیوانات خانگی بسیار مناسبی برای همه محسوب می شوند. این پرندگان به خاطر شخصیت مهربان و دوست داشتنی خود معروف هستند و دوست دارند صاحبانشان آنها را نوازش کنند و با آنها بازی کنند و به طور کلی از وقت گذرانی با دیگران نمی هراسند. اگر قصد دارید یک عروس هلندی را به عنوان حیوان خانگی خود انتخاب کنید مهم است که بدانید چگونه به درستی با آنها ارتباط برقرار کنید و آنها را نوازش کنید تا اطمینان حاصل کنید که پیوند قوی با پرنده خود برقرار می کنید و هم شما از او و هم او از شما احساس رضایت کند.

نکات مهم قبل از نوازش کردن طوطی ها:

قبل از شروع نوازش طوطی ها مهم است که این نکته را بدانید. رفتارهای هر پرنده با دیگری متفاوت است. حتی رفتار و نوع رفتار با هر عروس هلندی نیز با دیگری فرق دارد. سعی کنید همیشه با آرامش به پرنده خود نزدیک شوید و از حرکات ناگهانی یا صداهای بلند که ممکن است آنها را مبهوت کند اجتناب کنید چون هم آن ها را می ترساند و هم نمی تواند با شما ارتباطی بگیرد و مجبور می شوید پرنده خود را عوض کنید.

هنگام نوازش طوطی ها در ابتدا با ایجاد اعتماد و اعتماد سازی شروع کنید. هر روز زمانی را به پرنده خود اختصاص دهید و با عروس هلندی خود وقت بگذرانید با آنها صحبت کنید و از آنها نیز واکنش بخواهید و به آنها خوراکی بدهید. به شما همچنین می کنیم تا اسباب بازی انتخاب کنید و برای بازی شان به آن ها اسباب بازی بدهید و سعی کنید با آنها بازی کنید تا به این وسیله بتوانید پیوندی عمیق با پرنده خود ایجاد کنید. هنگامی که پرنده با شما راحت شد و احساس راحتی کرد، می توانید شروع به نوازش او کنید و کم کم ارتباط خود را با او عمیق تر کنید و از این ماجرا لذت ببرید.

اولین قدم برای نوازش این نوع پرنده این است که دست خود را به طرف آن ها دراز کنید. دست خود را به سمت پرنده خود دراز کنید و اجازه دهید با شرایط خود به شما نزدیک شوند و کم کم با شما انس بگیرند. هنگامی که آنها با دست شما راحت شدند و به آن اعتماد کردند می توانید به آرامی سر آنها را نوازش کنید و اعتماد سازی را به مراحل بالا تری ببرید.

هنگام نوازش کردن عروس هلندی ها باید به چه نکاتی رعایت کنیم؟

هنگام نوازش عروس هلندی، مهم است که به زبان بدن آنها توجه کنید. چرا که رفتار بدن برای آن ها مثل حرف زدن برای ماست. آن ها با زبان بدن احساسات و نیاز های خود را بیان می کنند. اگر پرنده شما شروع به پف کردن پرهای خود کرد یا شروع کرد به جیغ زدن یا از شما دور شد، نشانه آن است که این پرنده ناراحت شد یا ترسیده است. فورا نوازش او را متوقف کنید و اجازه دهید قبل از تلاش دوباره آرام شوند و به شرایط نرمال برگردند.

یکی از بهترین راه‌ها برای نوازش عروس هلندی ها نوازش سر و گردن آن‌ها است. بسیاری از پرندگان دوست دارند تا پرهای خود را به آرامی در این ناحیه نوازش کنند و این می تواند به آنها کمک کند تا آرامش داشته باشند و احساس راحتی کنند. پس شما هم می توانید این کار را بکنید. از انگشتان خود برای مالش آرام پرها به پشت سر و گردن آنها استفاده کنید و به نحوه واکنش آنها توجه کنید و ببینید چه کار می کنند. اگر پرنده شما شروع به بستن چشمان خود کرد یا به لمس شما متمایل شد، نشانه آن است که از توجه لذت می برد و این اتفاق مثبتی است.

یکی دیگر از راه ها برای نوازش عروس هلندی ها این است که کنار چانه یا منقار آن ها را به آرامی بخراشید یا قلقلک بدهید. بسیاری از پرندگان از این نوع تماس فیزیکی لذت می برند و این می تواند راهی عالی برای پیوند با پرنده شما باشد و اعتماد سازی بیشتری نیز از این طریق انجام می شود.

آیا عروس هلندی ها میتوانند صحبت کنند؟

صحبت کردن عروس هلندی

عروس هلندی ها گونه یا نوعی از پرندگان هستند که از خانواده طوطی ها می باشند. عروس هلندی ها به خاطر پرهای زیبا و متمایز و قابل توجه شان و شخصیت های بازیگوش و توانایی آنها در تقلید صداها و حتی صحبت کردن معروف هستند و مورد توجه علاقه مندان به حیوانات خانگی به خصوص پرنده بازان قرار می گیرد.

در واقع، این نکته بر کسی پوشیده نیست که بسیاری از کسانی که این پرنده را به عنوان حیوان خانگی نگهداری می کنند، اغلب امیدوارند که به آنها صحبت کردن را بیاموزند و بتوانند طوطی خود را به صحبت کردن وادار کنند. زیرا می تواند یک تجربه سرگرم کننده و مفید باشد که صاحب پرنده را خوشحال می کند. با این حال، باید دانست که آموزش صحبت کردن به عروس هلندی همیشه آسان نیست و به مقدار قابل توجهی صبر، پشتکار و فداکاری نیاز دارد. در ادامه مطلب ما روند آموزش عروس هلندی را برای صحبت کردن، از جمله روش‌ها و تکنیک‌هایی که بیشترین تأثیر را دارند، بررسی می‌کنیم و در می یابیم که صحبت کردن با عروس هلندی می تواند چقدر شیرین باشد.

 

آموزش سخنگو کردن عروس هلندی:

صحبت کردن با عروس هلندی ایجاد پیوند قوی با پرنده است. این بدان معناست که هر روز وقت خود را با عروس هلندی بگذرانید، با او صحبت کنید و توجه و محبت زیادی به آن بدهید. عروس هلندی ها دست بر قضا موجودات اجتماعی هستند و به راحتی می‌توانند با انسان ها و دیگر موجودات تعامل کنند‌ بنابراین هر چه زمان بیشتری را با پرنده خود بگذرانید، احتمال یادگیری صحبت کردن بیشتر می شود.

هنگامی که با طوطی خود ارتباط برقرار کردید و توانستید با نوازش کردن یا غذا دادن به او اعتمادش را جلب کنید، می توانید شروع به آموزش صحبت کردن به آن کنید. یکی از مؤثرترین روش ها برای سخنگو کردن طوطی خود استفاده از تکنیکی به نام شبیه سازی است. این به معنی تکرار یک کلمه یا عبارت بارها و بارها در برابر پرنده است تا زمانی که یاد بگیرد صدا را تقلید کند. به عنوان مثال، ممکن است روزی چند بار و همیشه با همان لحن صدا و با همان لحن به عروس هلندی خود «سلام» بگویید. با گذشت زمان، پرنده شروع به تداعی صدای کلمه با صدای شما می کند و شروع به تکرار کلمه برای شما می کند.

یکی دیگر از تکنیک های آموزش صحبت کردن به طوطی ها استفاده از تکنیک تقویت مثبت است. این شامل پاداش دادن به پرنده با پذیرایی یا تمجید زمانی است که صدایی شبیه یک کلمه یا عبارت تولید می کند. برای مثال، اگر عروس هلندی شما برای اولین بار «سلام» می‌گوید، ممکن است به آن غذا بدهید یا توجه و محبت بیشتری به آن بدهید. این تقویت مثبت پرنده را تشویق می کند که صدا را ادامه دهد و در نهایت یاد می گیرد که صدا را با یک نتیجه مثبت مرتبط کند.

در هنگام خرید عروس هلندی به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

عروس هلندی ها هم مثل طوطی سانان دیگر بیمار میشوند و یکی از دلایل بیماری های آنها هم نبودن نظافت در سالن های نگهداری ویا محل نگهداری آنها است، نبودن نظافت باعث رخ دادن بیماری هایی مثل شپشک، حشرات در بدن، سرماخوردگی و… میشود اما شما باید قبل از خرید عروس هلندی باید به نکاتی توجه کنید که در ادامه به آن میپردازیم.

در هنگام خرید عروس هلندی به نکات زیر توجه کنید:

1-نباید آبریزش بینی داشته باشد

2- نباید عطسه زیاد کند و اگر همان لحضه یک ببار عطسه کرد نگران نباشید طوطی سانان در روز تا 4 بار عطسه میکنند.

3- پر های منظمی داشته باشد و پر های ژولیده و نامظم نباید داشته باشد.

4-پرهایش به راحتی کنده نشود اگر به راحتی کنده میشود و ته پرش خونی است احتمال بیماری ایدز را دارد و باید تست داده شود.

5بهتر است دامپزشک یک چکاب بکند تا خیال شما راحت شود.

6-فضله اش نباید شل باشد و فضله های شل نشانه اسهال در طوطی شما است.

7-چشم های سالمی داشته باشدو ورم نکرده باشد.

8- باید جنب و جوش داشته باشد بی حال و کف قفس نباشد.

7-بدن طوطی از جمله(پاهایش،منقارش،سینه اش و…) سالم باشد.

 

آناتومی بدن عروس هلندی:

 

آناتومی بدن عروس هلندی

آموزش تشخیص جنسیت عروس هلندی:

قطعا بعد از اینکه یک طوطی از فروشگاه طوطی سانان تهیه میکنیم برایمان سوالی پیش بیاد که

جنسیت طوطی من چیست؟ نر است یا ماده؟

خب در نژاد خاکستری عروس هلندی های نر،صورت زرد رنگی دارند اما در ماده ها بیشتر صورتشان خاکستری هست.

دم های ماده بعد از پرریزی راه راه هستش.

نر ها وقتی روی نشیمن داخل قفس هایشان میشینند پاهایشان جمع است و فاصله بینشان کم هستش، اما در عروس هُلندی ماده فاصله بین پاهایشان زیاد است و باز مینشینند.

عروس هلندی های نر علاقه خاصی به آواز خواندن و خود نمایی دارند و اما این مسئله برای عروس هلندی ماده فرق میکند، آنها بیشتر اوقات ساکت هتند و تمایلی به آواز خواندن و یا صحبت کردن ندارند ولی یکی از راه های شناسایی عروس هلندی های ماده احساس خاص عروس هلندی های ماده به شما است، آن ها دوست دارند بیشتر وقت ها کنار شما باشد تا به آن ها بتوانید عشق بورزید.

شما میتوانید با ارسال مشخصات پرنده تان در کامنت ها پرندتون رو به راحتی تعیین جنسیت کنید، اونم به طور رایگان!

همچنین میتوانید برای مشاهده کامل آموزش تعیین جنسیت طوطی سانان روی لینک رو به رو کلیک کنید: آموزش تعیین جنسیت عروس هلندی

 

انواع نژاد های عروس هلندی:

 

عروس هلندی، نژاد خاکستری:

این نژاد ، نژاد خالصی است و رنگ بدن این نژاد خاکستری است.

نر ها صورت زردی دارند و ماده ها صورت خاکستری دارند.

گفته میشود این نژاد در سخنگو شدن بسیار استعداد دارد امام این طور این نیست تمامی عروس هلندی ها از هر نژاد باشد استعداد سخنگویی دارند و به یک اندازه است.

عروس هلندی،نژاد لوتینو:

این نژاد رنگ سفید و متمایل به زردی دارد، تقریبا رنگ لیمویی دارد، و تاج زرد رنگی دارد، این نژاد یکی از زیباترین نژاد ها هستش و اکثر کسانی که میخواهند عروس هلندی بخرند این نوع نژاد رو تیهه میکنند، نژاد های لوتینو بسیار بسیار دوست داشتنی و تو دلبرو است، و نر های این نژاد به سرعت سخنگو میشوند.

که شما دوستان عزیز میتوانید آموزش سخنگویی فوق حرفه ایی رو به صورت رایگان مطالعه کنید برای مطالعه روی من کلیک کن!

 

اسم برای عروس هلندی:

انتخاب اسم بعد از خرید یکی از مهم ترین تصمیم برای نگهداری بعد از خرید میباشد، طوطی تنها یک اسم داشته باشد.

قطعا بعد از مدتی چون طوطی خود را،با آن اسم صدامیزنید، طوطی شما اسم خودش را میگوید.

لیست بهترین اسم ها:

شاهین ،چیکو، جیگر، خوشگل، ناناز، نفس، پسته، فندق، نیکو، شامی، تینا، تارا، حنا، سوری، گل پری، نگین، صدف، هانی، ملوس، مرمر، مینو، میتو

این اسم ها بهترین اسم و ساده ترین اسم برای طوطی ها هستش، توجه داشته باشید به هیچ وج اسم طوطی خود را عوض نکنید.

صدای آواز خواندن عروس هلندی:

صدای بالا ، صدای یک عروس هلندی در حال آواز خواندن است، طوطی ها به شدت عاشق سوت زدن هستند.

و به همین دلیل میتوانید سوت های زیبا به او به راحتی یاد بدهید، عروس هلندی طوطی بسیار باهوش هستند و همه چیز را به سرعت یاد میگیرند.

آموزش سوت زدن طوطی سانان را در پست های داخل سایت گفته ایم،که میتوانید برای مطالعه روی اینجا کلیک کنید!

یکی دیگر از سوت های زیبای عروس هلندی:

……………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

جمع بندی و سخن آخر:

در پایان می توان گفت عروس هلندی ها یک گونه پرنده خانگی جذاب و محبوب هستند که قلب علاقه مندان به پرندگان را در سراسر جهان تسخیر کرده اند و توجه بسیاری از کسانی که به دنبال یک حیوان خانگی خوش سخن و بازیگوش هستند را جلب کرده است. این پرندگان با ظاهر زیبا و چشم نواز و هوش و ذکاوت و شخصیت بازیگوش خود، همراهان بسیار خوبی برای افراد در هر سنی هستند.

آنها همچنین به دلیل توانایی خود در تقلید صداها و یادگیری ترفندها شناخته شده می شوند که آنها را به یک مکمل سرگرم کننده برای هر خانواده تبدیل می کند و می تواند هر علاقه مندی را در هر سنی جذب خود کند. ما در طوطی نت که یک وبسایت تخصصی اختصاصی طوطی سانان، به خصوص عروس هلندی است سعی می کنیم به ریز نکات نگه داری از این پرندگان بپردازیم، طرز و شیوه برخورد با آن ها را توضیح دهیم، تجهیزات لازم برای نگهداری از آنان را فراهم کنیم و در مجموع منبعی عالی برای صاحبان پرندگان جدید و با تجربه باشیم.

طوطی نت با انبوهی از اطلاعات، جامعه دوستانه و توصیه های مفید، ابزاری ارزشمند برای هر کسی است که به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد این پرندگان شگفت انگیز است. خواه برای اولین بار صاحب پرنده شوید یا یک حرفه ای باتجربه، طوطی نت مقصدی است که همه علاقه مندان به عروس هلندی باید حداقل یک بار از آن دیدن کنند. بنابراین اگر به دنبال یک حیوان خانگی وفادار و سرگرم کننده هستید، به دنبال عروس هلندی هستید، حتماً طوطی نت را برای تمام نیازهای مربوط به پرندگان خود بررسی کنید.

عروس هلندی ها، طوطی های بسیار جذاب، سخنگو، زیبا، بانمک و… هستند همین باعث شده است تا طرفداران این پرنده هرروز بیشتر و بیشتر شود، این پرنده ها در طبیعت در نژاد های مختلف و به صورت گروهی زندگی میکنند، آنها از هوش خوبی برخوردارند و میتوانند کلمه های مختلف را و حتی شاید جمله های کوتاه را بیان کنند، نژاد پرطرفدار آنها نژاد لوتینو است که باهم برسی میکنیم.

عروس هلندی ها اصالتا استرالیایی بوده و از خانواده طوطی سانان هستند و با دیگر گونه های پرندگان خانگی محبوب مانند، طوطی ها ارتباط نزدیکی دارند.

عروس هلندی ها پرندگان کوچک تا متوسطی هستند که معمولاً بین 2 تا 4 اونس (هر چهار اونس حدودا 113 گرم است) وزن دارند. مشخصه آنها تاج های متمایزشان روی سرشان است، که بسته به خلق و خویشان می توانند آن را بالا برده یا پایین بیاورند. پرهای آنها به طور معمول خاکستری یا سفید است، با گونه های زرد یا نارنجی روشن، و الگوی برجسته ای از راه راه های سیاه و سفید روی بال ها و دم آنها که البته میتوانید در ویکی پدیا بهتر این موارد را برسی کنید.

چرا باید عروس هلندی بخریم؟

عکس عروس هلندی زیبا

یکی از جذاب ترین جنبه های عروس هلندی نسبت به عنوان حیوانات خانگی، شخصیت دوستانه و اجتماعی آنهاست. آنها به خاطر طبیعت بازیگوش و محبت آمیز خود شناخته می شوند و عاشق تعامل با صاحبان خود هستند. آنها همچنین پرندگان بسیار باهوشی هستند و می توان آنها را برای انجام انواع ترفندها و رفتارها مانند: آواز خواندن، تقلید صداها و کلمات و حتی انجام کارهای ساده آموزش داد.

اگر قصد دارید یک عروس هلندی را به عنوان حیوان خانگی تهیه کنید، چند نکته وجود دارد که باید در نظر داشته باشید. اول، آنها به مقدار زیادی توجه و تعامل روزانه نیاز دارند تا بتوانند رشد کنند. این به این معنی است که وقت خود را صرف بازی با پرنده خود کنید، اسباب بازی ها و ملزومات فعالیت آنها را فراهم کنید و اطمینان حاصل کنید که آنها فرصت های زیادی برای پرواز و کشف محیط خود داشته باشند.

عروس های هلندی که با نام علمی Nymphicus hollandicus نیز شناخته می شوند، طوطی های کوچک رنگارنگ و محبوبی هستند که به دلیل شخصیت جذابی که دارند و توانایی تقلید انواع گوناگون از صدا ها را دارند وبه عنوان حیوانات خانگی محبوب بوده و توسط پرنده دوستان مختلف به عنوان حیوان خانگی نگه داری می شوند. اگر به فکر پرورش یا نگهداری از عروس های هلندی هستید، درک رفتار های تولید مثلی و نیازهای آنها مهم است.

نگهداری از عروس هلندی تازه خریداری شده:

عروس هلندی های تازه خریداری شده بسیار بسیار حساس هستن چرا که اون عروس هلندی عادت به محیط قبل را داشته و الان هم صاحبش و هم مکان جدیدش بسیار برایش جالب است، ممکن است در یکی دو هفته اول بی تابی بکند، زیاد غذا نخورد و یا خودش را در دیوار قفس بزند و به پایین قفس برود و آنجا استراحت کند

اما شما نباید نگران باشید چون این رفتار طبیعی هستش، اما اگر این رفتار ادامه داشت و یا قبل از خرید هم در در همان مکان این رفتار ها را انجام میداد سریعا باید به دامپزشکی برای چکاپ کردن پرندتون مراجعه کنید، در غیر این صورت این رفتار طبیعی است و شما باید دو هفته به طور کامل صبر کنید تا به محیط جدید طوطی تون عادت کند.

در این دو هفته فقط و فقط باید آب و غذایش را عوض کنید و کار دیگه هم نداشته باشید، سعی کنید طوطی تون رو در جایی ساکت و آراام بگذارید تا دچار استرس نشوند.

عروس هلندی ها کی به بلوغ میرسند؟

عکس یک عروس هلندی خاکستری

سنین 6 تا 12 ماهگی به بلوغ جنسی می رسند و در کل نیز ماده ها معمولا زودتر از نر ها بالغ می شوند. با این حال، پرورش عروس هلندی ها تا حداقل سن یک سالگی توصیه نمی شود. دلیلش هم این است که ممکن است پرنده ی مورد نظر به طور کامل رشد نکرده باشد یا به اندازه کافی به بلوغ نرسیده باشد تا بتواند استرس ها و مسئولیت های ناشی از تولید مثل را تحمل کنند.

عروس هلندی ها اصولا و به طور کلی تک همسر هستند و معمولا تا پایان عمر شان با شریک زندگی خود پیوندی دائمی ایجاد می کنند و کنار هم می مانند. این که چگونه بتوان عروس های هلندی را جفت کرد مهم است؛ به این دلیل که یک جفت نامناسب می تواند منجر به بوجود آمدن زمینه های پرخاشگری یا ناسازگاری در پرنده شود.

نکات مهم درمورد تولید مثل و جفت گیری عروس هلندی ها:

عکس دو عروس هلندی در کنار هم

به طور کلی، برای جفت گیری، بهتر است پرندگانی را جفت هم کنید که سن و جثه مشابهی با یکدیگر دارند و به لحاظ شخصیتی و رفتاری نیز سازگاری بیشتری دارند. برای اطمینان از این ماجرا که آیا این دو جفت سازگاری دارند یا خیر، توصیه می شود آنها را به آرامی به یکدیگر معرفی کنید و رفتار آنها را زیر نظر بگیرید.

عروس هلندی ها برای تولید مثل نیاز به یک محل مناسب برای لانه سازی دارند. این می تواند یک جعبه ی تو در توی چوبی باشد که باید حداقل ارتفاع و عرض را برای راحت گشتن و آزاد بودن پرنده را داشته باشد و سوراخ ورودی آن نیز برای ورود و خروج پرنده مناسب باشد. جعبه ی تو در تو باید در محلی آرام و دور از ظروف غذا و آب قرار بگیرد. مهم است که اطمینان حاصل شود که جعبه ی نگهداری عروس هلندی تمیز و خشک باشد و از مواد غیر سمی ساخته شده باشد.

تعداد تخم های عروس هلندی چقدر است؟

 به طور معمول در ماه های بهار و تابستان تولید مثل می کنند و به فکر بچه دار شدن هستند. ماده 4 تا 6 عدد تخم می گذارد که حدود 18 تا 22 روز از آن نگهداری میکنند. در این مدت، پرنده ی نر به تغذیه و مراقبت از ماده کمک می کند و از جفت خود پرستاری می‌ کند. هنگامی که جوجه های عروس هلندی از تخم بیرون می آیند، توسط هر دو والدین تغذیه می شوند و پس از حدود 30 تا 40 روز از لانه خارج می شوند و می توانند فعالیت های به نسبت آزادانه تری داشته باشند.

 ارائه یک رژیم غذایی با کیفیت بالا در طول فصل تولید مثل برای جفت در حال تولید مثل بسیار مهم است، به این دلیل که آنها به مواد مغذی اضافی برای حمایت از تولید تخم و پرورش جوجه نیاز دارند. این می تواند شامل ترکیبی از دانه ها، میوه ها و سبزیجات تازه و مکمل کلسیم باشد.

چالش های پرورش این نوع پرنده:

پرورش عروس هلندی ها می تواند با مجموعه ای از چالش های مختلفی همراه باشد که ساده نیز به نظر نمی آیند. یکی از مسائل رایج، تخم نگذاشتن است؛ جایی که ماده قادر به تخم گذاری نیست. این می تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد. از جمله رژیم غذایی نامناسب، عدم ورزش یا عوامل ژنتیکی می توانند از این عوامل باشند. اگر شک دارید که پرنده شما نیز قادر به تخم گذاری نیست، باید فوراً به دامپزشکی مراجعه کنید و پرنده ی خود را تحت درمان قرار دهید.

چالش دیگر پرورش عروس هلندی ها خطر رها شدن یا بی توجهی جوجه است. گاهی اوقات، پیش می آید که والدین جوجه های عروس هلندی را رها می کنند یا به اندازه کافی به آنها به اندازه غذای آن ها توجه نمی کنند. در چنین مواردی ممکن است لازم باشد به جوجه ها با دست تغذیه داد یا به آنها غذای تکمیلی و مکمل داد تا بتوانند سو تغذیه را پشت سر بگذارند.

تجربه پروش عروس هلندی ها چگونه است؟

پرورش این نوع طوطی ها می تواند تجربه ای ارزشمند و نو باشد، اما نیاز به یک برنامه ریزی و زمان بندی دقیق دارد و در عین حال به جزئیات نیز باید توجه کرد. این نکته بسیار مهم است که اطمینان حاصل شود تا پرندگان بالغ و سالم باشند، به درستی جفت شده باشند و همچنین محل لانه سازی مناسبی نیز داشته باشند.

با کمک و ارائه یک رژیم غذایی با کیفیت بالا و نظارت بر رفتار پرندگان می توان یک فصل از تولید مثل موفق عروس هلندی ها را تضمین کرد، با این حال، مهم است که از چالش های احتمالی این پروسه کاملا آگاه باشید و در صورت لزوم به دنبال مراقبت های لازم دامپزشکی آماده باشید.

با مراقبت و توجه مناسب به پرنده، عروس هلندی ها می توانند حیوانات جذاب و سرگرم کننده ای بوده و نگهداری از آنها تجربه لذت بخشی باشد.

تغذیه عروس هلندی ها باید به چه صورت باشه؟

تغذیه عروس هلندی

عروس هلندی انتخابی بسیار محبوب برای صاحبان حیوانات خانگی است که مسئله تغذیه آن ها چالش جالبی برای پرنده بازان خواهد بود. این پرندگان برای حفظ سلامت و تندرستی خود به یک رژیم غذایی متعادل و مغذی نیاز دارند. تغذیه عروس هلندی ها با یک رژیم غذایی مناسب و مقوی برای اطمینان از داشتن زندگی شاد و سالم ضروری است. در ادامه به انواع غذاهایی که می‌توانید برای عروس هلندی های خود آماده کنید می پردازیم و اینکه چگونه یک رژیم غذایی متعادل را برای عروس هلندی خانه ی خود خود فراهم کنید، مورد بحث قرار می‌دهیم.

عروس هلندی ها همه چیزخوار هستند و می توانند انواع غذاهای مختلفی بخورند. در طبیعت، آنها ترکیبی از انواع دانه ها، میوه ها و سبزیجات را می خورند. در قفس، تهیه یک رژیم غذایی متعادل که شامل تمام مواد مغذی ضروری برای رشد آنها باشد، ضروری است و باید به خوبی به آن توجه کرد.

دانه های مخلوط (غذای آماده) برای طوطی ها:

مخلوطی از دانه ها یک انتخاب رایج برای صاحبان عروس هلندی است، اما نباید تنها منبع غذایی آن ها باشد. مخلوط دانه ها سرشار از چربی و فاقد برخی ویتامین ها و مواد معدنی ضروری هستند پس باید به ترکیبات دیگر نیز فکر کرد. مهم است که یک مخلوط بذر باکیفیت انتخاب کنید که شامل انواع دانه ها مانند تخمه آفتابگردان، ارزن و… باشد. شما همچنین می توانید دانه های جوانه زده را برای پرنده ی خود تهیه کنید که مغذی تر هستند و هضم آن ها نیز آسان تر است.

میوه ها همچنین منبع بسیار خوبی از ویتامین ها و مواد معدنی هستند و می توانند به عنوان خوراکی یا بخشی از رژیم غذایی منظم آن ها ارائه شوند. برخی از بهترین میوه ها برای عروس هلندی عبارتند از سیب، موز، توت، خربزه و…. قبل از این که به عروس هلندی خود این میوه ها را ارائه دهید، مطمئن شوید که هیچگونه دانه یا زائده ی پوسیدگی یا مسائلی از این دست نداشته باشد.

سبزیجات و پروتئین های مورد نیاز عروس هلندی ها:

عکس عرس هلندی درحال غذا خوردن

سبزیجات هم که یکی دیگر از مواد غذایی ضروری در رژیم غذایی عروس هلندی ها هستند. برخی از گزینه های خوب برای انتخاب سبزیجات عبارتند از کلم بروکلی، هویج، لوبیا سبز، نخود فرنگی و سیب زمینی شیرین. فراموش نکنید که سبزیجات را قبل از ارائه به پرنده باید کاملاً بشورید و به قطعات کوچک خرد کنید تا پرنده مسموم نشده یا بتواند از پس هضم غذا بر بیاید. مهم است که سبزیجات را به آرامی و صبوری به عروس هلندی خود معرفی کنید، زیرا ممکن است در امتحان غذاهای جدید تردید داشته باشند و در رفتار های ابتدایی، سبزیجات را پس بزند و مصرف نکند.

پروتئین ها برای سلامتی آنها بسیار مهم است:

پروتئین برای سلامتی و رشد عروس هلندی شما بسیار ضروری است و می توان آن را از طریق منابع غذایی مختلف تامین کرد. برای مثال تخم مرغ پخته شده، مرغ، بوقلمون و… همگی منابع خوبی از پروتئین هستند. همچنین می توانید به پرنده خود مقدار کمی پنیر یا ماست را به عنوان غذا پیشنهاد کنید. در مجموع مطمئن شوید که عروس هلندی تان مقدار مورد نیاز پروتئین خود را در روز دریافت می‌ کند.

از پروتئین گفتیم، نمی توانیم از کلسیم حرفی نزنیم. کلسیم برای سلامت استخوان های عروس هلندی شما ضروری بسیار ضروری است. کلسیم را می‌توان از طریق لبنیات یا فراورده های کلسیمی که در اکثر فروشگاه‌های حیوانات خانگی یافت می‌شوند، تامین کرد. همچنین می توانید به پرنده خود سبزی هایی با برگ تیره مانند کلم پیچ یا … بدهید، زیرا سرشار از کلسیم هستند و سلامت عروس هلندی های شما را تضمین می‌کنند.

از آب تازه برای عروس هلندی ها استفاده کنید:

عکس یک عروس هلندی

آب را فراموش نکنید. آب یکی از اجزای ضروری رژیم غذایی عروس هلندی ها است. حتما اطمینان حاصل کنید که پرنده شما همیشه به آب تازه و تمیز دسترسی داشته باشد. آب ظرف آنها را هر روز عوض کنید و هفته ای یک بار کاسه آب آنها را با آب و صابون تمیز کنید تا از انواع باکتری ها یا میکروب هایی که سلامت عروس هلندی را به خطر می انداز جلوگیری کنید.

چقدر باید به عروس هلندی ها غذا داد؟

این که چقدر باید به عروس های هلندی غذا داد نیز مسئله مهمی است. مقدار غذای مورد نیاز عروس هلندی ها به سن، اندازه و سطح فعالیت آنها بستگی دارد. یک قانون کلی این است که به پرنده خود باید تا حدود 2-3 قاشق غذاخوری در روز غذا بدهید. این میزان یا نوع غذا می تواند بین مخلوط دانه ها، فرآورده های غذایی، میوه ها، سبزیجات و منابع پروتئینی تقسیم شود و این شما هستید که میزان هر کدام را تنظیم می کنید. فراموش نکنید! این مهم است که وزن پرنده خود را کنترل کنید و رژیم غذایی آنها را بر اساس آن تنظیم کنید.

اگر پرنده شما اضافه وزن دارد، باید از مقدار غذایی که به او می دهید کم کنید و سعی کنید فعالیت های بدنی او را بیشتر کنید. اگر پرنده شما کم وزن است، مقدار غذایی که به او نی دهید را خود را افزایش دهید و به غذایی که به او می دهید تنوع ببخشید و با دامپزشک مشورت کنید. گاهی اوقات غذای عروس هلندی ها را باید با دقت و وسواس انتخاب کنید چرا که برخی از غذاها می توانند برای عروس هلندی ها سمی باشند و باید از مصرف آنها پرهیز کرد تا پرنده مسموم نشود و سلامتی اش به خطر نیوفتد.

 

آموزش نوازش کردن عروس هلندی ها:

نوازش کردن عروس هلندی

عروس هلندی ها پرندگانی دوست و اجتماعی هستند که از ارتباط بر قرار کردن با دیگران لذت می برند و حیوانات خانگی بسیار مناسبی برای همه محسوب می شوند. این پرندگان به خاطر شخصیت مهربان و دوست داشتنی خود معروف هستند و دوست دارند صاحبانشان آنها را نوازش کنند و با آنها بازی کنند و به طور کلی از وقت گذرانی با دیگران نمی هراسند. اگر قصد دارید یک عروس هلندی را به عنوان حیوان خانگی خود انتخاب کنید مهم است که بدانید چگونه به درستی با آنها ارتباط برقرار کنید و آنها را نوازش کنید تا اطمینان حاصل کنید که پیوند قوی با پرنده خود برقرار می کنید و هم شما از او و هم او از شما احساس رضایت کند.

نکات مهم قبل از نوازش کردن طوطی ها:

قبل از شروع نوازش طوطی ها مهم است که این نکته را بدانید. رفتارهای هر پرنده با دیگری متفاوت است. حتی رفتار و نوع رفتار با هر عروس هلندی نیز با دیگری فرق دارد. سعی کنید همیشه با آرامش به پرنده خود نزدیک شوید و از حرکات ناگهانی یا صداهای بلند که ممکن است آنها را مبهوت کند اجتناب کنید چون هم آن ها را می ترساند و هم نمی تواند با شما ارتباطی بگیرد و مجبور می شوید پرنده خود را عوض کنید.

هنگام نوازش طوطی ها در ابتدا با ایجاد اعتماد و اعتماد سازی شروع کنید. هر روز زمانی را به پرنده خود اختصاص دهید و با عروس هلندی خود وقت بگذرانید با آنها صحبت کنید و از آنها نیز واکنش بخواهید و به آنها خوراکی بدهید. به شما همچنین می کنیم تا اسباب بازی انتخاب کنید و برای بازی شان به آن ها اسباب بازی بدهید و سعی کنید با آنها بازی کنید تا به این وسیله بتوانید پیوندی عمیق با پرنده خود ایجاد کنید. هنگامی که پرنده با شما راحت شد و احساس راحتی کرد، می توانید شروع به نوازش او کنید و کم کم ارتباط خود را با او عمیق تر کنید و از این ماجرا لذت ببرید.

اولین قدم برای نوازش این نوع پرنده این است که دست خود را به طرف آن ها دراز کنید. دست خود را به سمت پرنده خود دراز کنید و اجازه دهید با شرایط خود به شما نزدیک شوند و کم کم با شما انس بگیرند. هنگامی که آنها با دست شما راحت شدند و به آن اعتماد کردند می توانید به آرامی سر آنها را نوازش کنید و اعتماد سازی را به مراحل بالا تری ببرید.

هنگام نوازش کردن عروس هلندی ها باید به چه نکاتی رعایت کنیم؟

هنگام نوازش عروس هلندی، مهم است که به زبان بدن آنها توجه کنید. چرا که رفتار بدن برای آن ها مثل حرف زدن برای ماست. آن ها با زبان بدن احساسات و نیاز های خود را بیان می کنند. اگر پرنده شما شروع به پف کردن پرهای خود کرد یا شروع کرد به جیغ زدن یا از شما دور شد، نشانه آن است که این پرنده ناراحت شد یا ترسیده است. فورا نوازش او را متوقف کنید و اجازه دهید قبل از تلاش دوباره آرام شوند و به شرایط نرمال برگردند.

یکی از بهترین راه‌ها برای نوازش عروس هلندی ها نوازش سر و گردن آن‌ها است. بسیاری از پرندگان دوست دارند تا پرهای خود را به آرامی در این ناحیه نوازش کنند و این می تواند به آنها کمک کند تا آرامش داشته باشند و احساس راحتی کنند. پس شما هم می توانید این کار را بکنید. از انگشتان خود برای مالش آرام پرها به پشت سر و گردن آنها استفاده کنید و به نحوه واکنش آنها توجه کنید و ببینید چه کار می کنند. اگر پرنده شما شروع به بستن چشمان خود کرد یا به لمس شما متمایل شد، نشانه آن است که از توجه لذت می برد و این اتفاق مثبتی است.

یکی دیگر از راه ها برای نوازش عروس هلندی ها این است که کنار چانه یا منقار آن ها را به آرامی بخراشید یا قلقلک بدهید. بسیاری از پرندگان از این نوع تماس فیزیکی لذت می برند و این می تواند راهی عالی برای پیوند با پرنده شما باشد و اعتماد سازی بیشتری نیز از این طریق انجام می شود.

آیا عروس هلندی ها میتوانند صحبت کنند؟

صحبت کردن عروس هلندی

عروس هلندی ها گونه یا نوعی از پرندگان هستند که از خانواده طوطی ها می باشند. عروس هلندی ها به خاطر پرهای زیبا و متمایز و قابل توجه شان و شخصیت های بازیگوش و توانایی آنها در تقلید صداها و حتی صحبت کردن معروف هستند و مورد توجه علاقه مندان به حیوانات خانگی به خصوص پرنده بازان قرار می گیرد.

در واقع، این نکته بر کسی پوشیده نیست که بسیاری از کسانی که این پرنده را به عنوان حیوان خانگی نگهداری می کنند، اغلب امیدوارند که به آنها صحبت کردن را بیاموزند و بتوانند طوطی خود را به صحبت کردن وادار کنند. زیرا می تواند یک تجربه سرگرم کننده و مفید باشد که صاحب پرنده را خوشحال می کند. با این حال، باید دانست که آموزش صحبت کردن به عروس هلندی همیشه آسان نیست و به مقدار قابل توجهی صبر، پشتکار و فداکاری نیاز دارد. در ادامه مطلب ما روند آموزش عروس هلندی را برای صحبت کردن، از جمله روش‌ها و تکنیک‌هایی که بیشترین تأثیر را دارند، بررسی می‌کنیم و در می یابیم که صحبت کردن با عروس هلندی می تواند چقدر شیرین باشد.

آموزش سخنگو کردن عروس هلندی:

صحبت کردن با عروس هلندی ایجاد پیوند قوی با پرنده است. این بدان معناست که هر روز وقت خود را با عروس هلندی بگذرانید، با او صحبت کنید و توجه و محبت زیادی به آن بدهید. عروس هلندی ها دست بر قضا موجودات اجتماعی هستند و به راحتی می‌توانند با انسان ها و دیگر موجودات تعامل کنند‌ بنابراین هر چه زمان بیشتری را با پرنده خود بگذرانید، احتمال یادگیری صحبت کردن بیشتر می شود.

هنگامی که با طوطی خود ارتباط برقرار کردید و توانستید با نوازش کردن یا غذا دادن به او اعتمادش را جلب کنید، می توانید شروع به آموزش صحبت کردن به آن کنید. یکی از مؤثرترین روش ها برای سخنگو کردن طوطی خود استفاده از تکنیکی به نام شبیه سازی است. این به معنی تکرار یک کلمه یا عبارت بارها و بارها در برابر پرنده است تا زمانی که یاد بگیرد صدا را تقلید کند. به عنوان مثال، ممکن است روزی چند بار و همیشه با همان لحن صدا و با همان لحن به عروس هلندی خود «سلام» بگویید. با گذشت زمان، پرنده شروع به تداعی صدای کلمه با صدای شما می کند و شروع به تکرار کلمه برای شما می کند.

یکی دیگر از تکنیک های آموزش صحبت کردن به طوطی ها استفاده از تکنیک تقویت مثبت است. این شامل پاداش دادن به پرنده با پذیرایی یا تمجید زمانی است که صدایی شبیه یک کلمه یا عبارت تولید می کند. برای مثال، اگر عروس هلندی شما برای اولین بار «سلام» می‌گوید، ممکن است به آن غذا بدهید یا توجه و محبت بیشتری به آن بدهید. این تقویت مثبت پرنده را تشویق می کند که صدا را ادامه دهد و در نهایت یاد می گیرد که صدا را با یک نتیجه مثبت مرتبط کند.

در هنگام خرید عروس هلندی به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

عروس هلندی ها هم مثل طوطی سانان دیگر بیمار میشوند و یکی از دلایل بیماری های آنها هم نبودن نظافت در سالن های نگهداری ویا محل نگهداری آنها است، نبودن نظافت باعث رخ دادن بیماری هایی مثل شپشک، حشرات در بدن، سرماخوردگی و… میشود اما شما باید قبل از خرید عروس هلندی باید به نکاتی توجه کنید که در ادامه به آن میپردازیم.

در هنگام خرید عروس هلندی به نکات زیر توجه کنید:

1-نباید آبریزش بینی داشته باشد

2- نباید عطسه زیاد کند و اگر همان لحضه یک ببار عطسه کرد نگران نباشید طوطی سانان در روز تا 4 بار عطسه میکنند.

3- پر های منظمی داشته باشد و پر های ژولیده و نامظم نباید داشته باشد.

4-پرهایش به راحتی کنده نشود اگر به راحتی کنده میشود و ته پرش خونی است احتمال بیماری ایدز را دارد و باید تست داده شود.

5بهتر است دامپزشک یک چکاب بکند تا خیال شما راحت شود.

6-فضله اش نباید شل باشد و فضله های شل نشانه اسهال در طوطی شما است.

7-چشم های سالمی داشته باشدو ورم نکرده باشد.

8- باید جنب و جوش داشته باشد بی حال و کف قفس نباشد.

7-بدن طوطی از جمله(پاهایش،منقارش،سینه اش و…) سالم باشد.

 

آناتومی بدن عروس هلندی:

 

آناتومی بدن عروس هلندی

آموزش تشخیص جنسیت عروس هلندی:

قطعا بعد از اینکه یک طوطی از فروشگاه طوطی سانان تهیه میکنیم برایمان سوالی پیش بیاد که

جنسیت طوطی من چیست؟ نر است یا ماده؟

خب در نژاد خاکستری عروس هلندی های نر،صورت زرد رنگی دارند اما در ماده ها بیشتر صورتشان خاکستری هست.

دم های ماده بعد از پرریزی راه راه هستش.

نر ها وقتی روی نشیمن داخل قفس هایشان میشینند پاهایشان جمع است و فاصله بینشان کم هستش، اما در عروس هُلندی ماده فاصله بین پاهایشان زیاد است و باز مینشینند.

عروس هلندی های نر علاقه خاصی به آواز خواندن و خود نمایی دارند و اما این مسئله برای عروس هلندی ماده فرق میکند، آنها بیشتر اوقات ساکت هتند و تمایلی به آواز خواندن و یا صحبت کردن ندارند ولی یکی از راه های شناسایی عروس هلندی های ماده احساس خاص عروس هلندی های ماده به شما است، آن ها دوست دارند بیشتر وقت ها کنار شما باشد تا به آن ها بتوانید عشق بورزید.

شما میتوانید با ارسال مشخصات پرنده تان در کامنت ها پرندتون رو به راحتی تعیین جنسیت کنید، اونم به طور رایگان!

همچنین میتوانید برای مشاهده کامل آموزش تعیین جنسیت طوطی سانان روی لینک رو به رو کلیک کنید: آموزش تعیین جنسیت عروس هلندی

 

انواع نژاد های عروس هلندی:

 

عروس هلندی، نژاد خاکستری:

این نژاد ، نژاد خالصی است و رنگ بدن این نژاد خاکستری است.

نر ها صورت زردی دارند و ماده ها صورت خاکستری دارند.

گفته میشود این نژاد در سخنگو شدن بسیار استعداد دارد امام این طور این نیست تمامی عروس هلندی ها از هر نژاد باشد استعداد سخنگویی دارند و به یک اندازه است.

عروس هلندی،نژاد لوتینو:

این نژاد رنگ سفید و متمایل به زردی دارد، تقریبا رنگ لیمویی دارد، و تاج زرد رنگی دارد، این نژاد یکی از زیباترین نژاد ها هستش و اکثر کسانی که میخواهند عروس هلندی بخرند این نوع نژاد رو تیهه میکنند، نژاد های لوتینو بسیار بسیار دوست داشتنی و تو دلبرو است، و نر های این نژاد به سرعت سخنگو میشوند.

که شما دوستان عزیز میتوانید آموزش سخنگویی فوق حرفه ایی رو به صورت رایگان مطالعه کنید برای مطالعه روی من کلیک کن!

 

اسم برای عروس هلندی:

انتخاب اسم بعد از خرید یکی از مهم ترین تصمیم برای نگهداری بعد از خرید میباشد، طوطی تنها یک اسم داشته باشد.

قطعا بعد از مدتی چون طوطی خود را،با آن اسم صدامیزنید، طوطی شما اسم خودش را میگوید.

لیست بهترین اسم ها:

شاهین ،چیکو، جیگر، خوشگل، ناناز، نفس، پسته، فندق، نیکو، شامی، تینا، تارا، حنا، سوری، گل پری، نگین، صدف، هانی، ملوس، مرمر، مینو، میتو

این اسم ها بهترین اسم و ساده ترین اسم برای طوطی ها هستش، توجه داشته باشید به هیچ وج اسم طوطی خود را عوض نکنید.

صدای آواز خواندن عروس هلندی:

صدای بالا ، صدای یک عروس هلندی در حال آواز خواندن است، طوطی ها به شدت عاشق سوت زدن هستند.

و به همین دلیل میتوانید سوت های زیبا به او به راحتی یاد بدهید، عروس هلندی طوطی بسیار باهوش هستند و همه چیز را به سرعت یاد میگیرند.

آموزش سوت زدن طوطی سانان را در پست های داخل سایت گفته ایم،که میتوانید برای مطالعه روی اینجا کلیک کنید!

یکی دیگر از سوت های زیبای عروس هلندی:

……………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

جمع بندی و سخن آخر:

در پایان می توان گفت عروس هلندی ها یک گونه پرنده خانگی جذاب و محبوب هستند که قلب علاقه مندان به پرندگان را در سراسر جهان تسخیر کرده اند و توجه بسیاری از کسانی که به دنبال یک حیوان خانگی خوش سخن و بازیگوش هستند را جلب کرده است. این پرندگان با ظاهر زیبا و چشم نواز و هوش و ذکاوت و شخصیت بازیگوش خود، همراهان بسیار خوبی برای افراد در هر سنی هستند.

آنها همچنین به دلیل توانایی خود در تقلید صداها و یادگیری ترفندها شناخته شده می شوند که آنها را به یک مکمل سرگرم کننده برای هر خانواده تبدیل می کند و می تواند هر علاقه مندی را در هر سنی جذب خود کند. ما در طوطی نت که یک وبسایت تخصصی اختصاصی طوطی سانان، به خصوص عروس هلندی است سعی می کنیم به ریز نکات نگه داری از این پرندگان بپردازیم، طرز و شیوه برخورد با آن ها را توضیح دهیم، تجهیزات لازم برای نگهداری از آنان را فراهم کنیم و در مجموع منبعی عالی برای صاحبان پرندگان جدید و با تجربه باشیم.

طوطی نت با انبوهی از اطلاعات، جامعه دوستانه و توصیه های مفید، ابزاری ارزشمند برای هر کسی است که به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد این پرندگان شگفت انگیز است. خواه برای اولین بار صاحب پرنده شوید یا یک حرفه ای باتجربه، طوطی نت مقصدی است که همه علاقه مندان به عروس هلندی باید حداقل یک بار از آن دیدن کنند. بنابراین اگر به دنبال یک حیوان خانگی وفادار و سرگرم کننده هستید، به دنبال عروس هلندی هستید، حتماً طوطی نت را برای تمام نیازهای مربوط به پرندگان خود بررسی کنید.

دیدگاه‌ها

Zahra😚❤ در 18 تیر 1402 گفته:

سلام.من یه عروس هلندی دارم تقریبا چهار روزه خریدمش.سه ماهشه نژاد لوتینو و نره.حموم نمیره به من و خانوادم هم عادت کرده نمیترسه میاد رو دست و و بیشتر هم جلوی آینه وایمیسته مثلا سه چهار ساعت و جاهای بلند رو دوس داره بعضی وقتا جیغ میزنه ایا این بخاطر اینه که بهش سوت یاد میدم یاد میگیره؟اسمش هم تی تی هست خیلی دوست داره اسمشو صدا کنیم و تقریبا یادش دادم حروف و میتونه بگه خیلی کم و یاد گرفته بهش میگیم برو تو قفس میره و میگیم بیا نازت کنم میاد و بعدشم میاد روی شونم.دلیلشو میگین؟ ممنونم

پاسخ

رفتن به بالای صفحه