محصول به سبد خرید اضافه شد
0

معرفی طوطی برزیلی

تاریخ: 6 تیر 1401
بازدید: 3,645 بازدید
طوطی برزیلی

عشق از احساسات مهم انسانی است که هر انسانی به آن نیاز دارد، انسان موجودی اجتماعی است و برقراری رابطه با دیگران از نیازهای او به شمار می‌آید. امروزه ارتباط گرفتن با حیوانات بسیار گسترده‌تر از گذشته شده است، مردم نیاز به سرگرمی و مهربانی دارند و چه چیزی بهتر از داشتن یک حیوان خانگی است؟ یک رابطه عاطفی سالم از مهم‌ترین جنبه‌های زندگی فردی است و باعث آرامش روحی فرد می‌شود و بدون یک رابطه عاطفی، خلأ مهمی در زندگی فرد احساس می‌شود. یکی از راه‌ها برای جبران این خلأ، داشتن حیوان خانگی و سهیم شدن عشق و عاطفه با آن است و یکی از شیرین‌ترین حیوان های خانگی پرندگان هستند به خصوص دسته طوطی سانان و به خصوص طوطی برزیلی.

معرفی انواع نژادهای طوطی سانان:

طوطی‌ ها پرندگانی بسیار باهوش و البته قابل پرورش و نگهداری در خانه هستند که فقط شامل یک گونه نمی‌شود، طوطی ها هوش بالایی دارند و برای آموزش و تریک های مختلف بسار مناسب هستند.

از معروف ترین و شناخته ترین نژادهای طوطی می‌توان به طوطی ماکائو، کاسکو، مرغ عشق (نوعی از طوطی ها کوچک جثه)، عروس هلندی، طوطی ملنگو، شاه طوطی یا طوطی اسکندر، طوطی برزیلی، گرینچیک، طوطی آمازون، طوطی راهب یا کواکر و…  که درکل آنها بالغ بر 390 نژاد هستند اشاره کرد که برخی از آنها به دلیل شکارهای غیر قانونی و یا تغییر زیستگاه در خطر انقراض هستند و برخی نیز به دلیل محبوبیت بالا در اکثر خانه ها یافت می‌شوند. همانطور که در بالا مشاهده کردید طوطی برزیلی جز طوطی های پر طرفدار می‌باشد و در ادامه اطلاعات جالبی را در اختیارتان قرار می‌دهیم.

 

طوطی برزیلی چه نوع طوطی هایی هستند:

طوطی برزیلی یکی از نژادهای کوچک طوطی ها می‌باشد که بسیار بامزه و دوست داشتنی و در عین حال بسیار جذاب و زیبا است که به آن کوتوله برزیلی و یا طوطی کوتوله هم می‌گویند. البته برخی از مردم به آن طوطی عشق هم میگویند چرا که عاشق جفت خود است و همیشه آنها را در حال ابراز محبت به یکدیگر خواهید دید.

این گونه در گروه های کوچک زندگی می کنند و علاقه زیادی به میوه ها، سبزیجات، گیاهان و دانه ها دارند که البته در طبیعت ممکن است حشرات و برخی از کرم های دارای پروتیین مانند کرم میل ورم را هم شکار کنند.

طول بدن آنها تقریبا 17 سانتی متر است و وزن این نوع طوطی به 50 الی 60 گرم میرسد. در ابتدا رنگ بدن آنها سبز رنگ بوده است اما در طی زمان رنگ های دیگری مانند آبی، سبز کم رنگ و حتی رنگ مشکی در طی تولید مثل به وجود آمده است.

جذاب و بانمک اما با توانایی تقلید صدای کم!

این گونه استعداد سخنگویی بسیار کمی دارند اما این به این معنا نیست که آنها قادر به صحبت کردن نیستند، بلکه به این معناست که آنها استعداد کمی دارند یعنی طوری است که اگر با آنها بسیار کار کنید و تمرین کنید شاید بتوانند برخی از کلامت را بگویند.

معرفی انواع نژادهای طوطی برزیلی:

طوطی برزیلی شامل ۹ گونه به شرح زیر است:

1- گلگون یا صورت هلو

2-  زرد یقه یا نقاب‌دار

3- فیشر

4- لیلیان

5- سیاه گونه

6- کله خاکستری یا  ماداگاسکار

7- بال سیاه یا  حبشه‌ای

8- کله قرمز یا  قرمز رو

9-  سوین درین یا لبیریایی

 

خصوصیات رفتاری طوطی برزیلی ها:

طوطی برزیلی ها بسیار پر جنب و جوش و همچنین عاشق جویدن و بازی کردن هستند. آنها عاشق جویدن سیم شارژر را از دست نمی‌دهند، پس باید به عنوان یک صاحب نمونه بسیار مراقب باشید تا خطر برق گرفتگی انها را تهدید نکند. جویدن نشانه بیماری طوطی شما نیست بلکه نشانه ی باهوش بودن طوطی شما می‌باشد و شما میتوانید به منظور کنترل هیجانات پرنده خود از انواع آویز ها در قفس به کار ببرید.

غذای و رژیم غذایی طوطی برزیلی ها:

وقتی آنها در طبیعت هستند از انواع دانه های درختان و میوه ها تغذیه می‌کنند اما وقتی در اسارت هستند نمیتوانند به منابع طبیعی دسترسی پیدا کنند پس به همین دلیل باید انواع دانه ها و میوه ها را در اختیارشان قرار دهید که البته کاری زمان بر می‌باشد اما سایت طوطی نت محصولی باکیفیت به نام غذای کامل بردفید طوطی سانان برای پرنده های شما دارد.

همانطور که در بالا گفته شد گونه طوطی برزیلی نیاز به انواع دانه ها و میوه جات از جمله توت فرنگی، سیب، موز و…  است و اگر طوطی شما بد غذا است میتوانید از پلت استفاده کنید.

مکمل غذایی طوطی برزیلی ها:

طوطی ها برای دریافت نیاز های غذایی خود به مکمل دارند برای مثال برای درآمدن پرها و رشد آنها نیاز به مکمل هایی نظیر مولتی ویتامین و… دارند که شما میتوانید در کنار مولتی ویتامین از مواد غذایی طبیعی هم مثل میوه ها (توت فرنگی، سیب، انبه) و برخی از سبزیجات استفاده کنید.

بهتر است از برخی از بادام زمینی‌های بدون پوشش و همچنین فندق، گردو و شاه بلوط استفاده شود. استخوان، شن و صدف در یک ظرف جداگانه می‌تواند برای فراهم کردن کلسیم استفاده نمود. از آووکادو برای تغذیه استفاده نشود چراکه ممکن است برای پرنده‌ها سمی باشد. ویتامین‌ها را می‌توان به غذا یا آب اضافه شود.

آموزش نگهداری طوطی برزیلی:

طوطی برزیلی

این گونه، پرندگانی بسیار پرجنب و جوشی هستند پس به همین دلیل آنها نیاز به یک قفس تقریبا بزرگ دارند تا هم اسباب بازی های زیادی در آن جای بگیرد و هم بتوانند به راحتی جا به جا شوند و اگر مایل بودید که جفتی تهیه کنید جایی برای آن طوطی هم باشد و این امکان را داشته باشید که بتوانید یک لانه هم برای تخمگذاری فراهم کنید.

برای آن ها از اسباب بازی هایی با رنگ خوراکی استفاده کنید چرا که عاشق جویدن هستند و درصورتی که اسباب بازی آن ها رنگ غیر خوراکی باشد طوطی برزیلی شما مسموم می‌شود.

قیمت حدودی انواع طوطی برزیلی ها :

قیمت طوطی برزیلی ها را نمیتوان به طور دقیق اعلام کرد، قیمت آنها به رنگ و نژاد، سن، جفت یا تک بودن، رام یا وحشی بودن بستگی دارد و البته ممکن است که قیمت یک طوطی برزیلی در شهر تهران و قیمت یک همین پرنده در شهر اصفهان فرق داشته باشد. در حال حاضر حدودا قیمت آنها از 700 هزار تومان به بالا شروع می‌شود.

مهم ترین مواردی که هنگام خرید طوطی برزیلی باید رعایت شود:

1- به سالنی که میخواهید از آن طوطی بخرید دقت داشته باشید که موارد بهداشتی را رعایت کرده باشد و پرنده ها مریض نباشند.

2- طوطی برزیلی سالم در برابر هر محرکی عکس العمل نشان می دهند.

3-پر های زیبایی و کشیده ای داشته باشند و پر هایشان تامرتب نباشند.

4- چشمان تیز و براقی داشته باشند و هیچ ترشحی در اطراف چشم هایشان رویت نشود.

5- هیچ ترشحی در اطراف و سوراخ های بینی نباشد.

6- استخوان سینه آنها نباید بیرون بزند.

7- پرهای پرنده نباید پف کرده باشد.

8- پر های آنها به راحتی کنده نشود در اینصورت ممکن است آن پرنده ایدز داشته باشد.

زمان عادت کردن طوطی برزیلی به صاحبش:

حال وقتی که این گونه را خریداری کرده اید باید قفسشان را در گوشه ای  از خانه بگذارید جایی که از پنجره و سر و صدا دور باشد. عادت کردن آنها بین یک الی دو هفته ای طول می‌انجامد.

در یک هفته اول اصلا به هیچ عنوان از قفس خارج نکنید و فقط آب و غذا بگذارید. در هفته دوم بیشتر در کنارشان باشید اما همچنان در قفس باشد و البته توجه داشته باشید بعضی از طوطی ها خیلی زود با صاحبانشان انس میگرند.

علائم بیماری در طوطی های برزیلی :

بیماری در پرندگان و طوطی ها یک عامل طبیعی است اما در این دوره باید بسیار حواستان به پرندتان باشد چرا که برخی از نژاد های طوطی ها مثل طوطی برزیلی از استقامت بدنی کمی برخوردار است، در این دوران نباید با آنها بازی کرد و آن ها را حمام کرد.

 • بی اشتهایی و کاهش وزن
 • چشمان خواب آلود و نیمه باز
 • افتادگی دم و سر
 • رفتن به پایین قفس
 • پف دادن پرهای بدنشان و به هم ریختگی آنها
 • خواب آلودگی و عدم تعادل
 • چسبیدن فضولات به پرهای قسمت مقعد
 • تغییر رنگ و شکل فضولات یا وجود غذای هضم نشده در آن
 • ترشحات اطراف چشم و سوراخ های بینی

نکته: سعی کنید میوه و سبزیجاتی که در اختیار طوطی های برزیلی می گذارید قبلا شسته و ضد عفونی شده باشد و حتما از خشک بودن آنها اطمینان حاصل کنید چرا که رطوبت موجود در سبزیجات و میوه ها باعث می شود آنها به عفونت روده ای، خس خس سینه، سرفه و عطسه و در نهایت مرگ گرفتار شوند.

راه های تشخیص جنسیت نر و ماده در طوطی های برزیلی:

طوطی برزیلی

جنسیت طوطی برزیلی ها را به هیچ عنوان به طور دقیق نمیتوان تشخیص داد، شباهت آنها بسیار زیاد است و شما صاحب عزیز فقط با آزمایش دی ان ای میتوانید بفهمید که پرنده شما نر است یا ماده !!!

اما در اینجا برخی از روش های احتمالی را آورده ایم تا شاید بتوانید حدس بزنید جنسیت طوطی برزیلی شما چیست.

 • تست لگن: به این صورت است که به آرامی و بدون اینکه به طوطی استرس بدهید، آن را به پشت بخوابانید. متوجه خواهید شد که دو برآمدگی استخوان از بالای دم و مابین دو پای پرنده بیرون زده است. اگر فاصله دو استخوان از هم زیاد باشد پرنده شما ماده است.
 • طوطی های ماده هنگام نشستن به پاهای خود فاصله می‌دهند و هیچ وقت در کنار هم جفت نمی‌شوند.
 • رنگ پای طوطی برزیلی ماده کرم است در حالی که جنس نر آن خاکستری است.
 • رنگ پرهای پرنده های ماده کم رنگ تر از جنس نر است.
 • استفاده از روش ابن سینا به این صورت که یک سوزن را نخ کنید و پرنده را به پشت بخوابانید. سوزن نخ شده را از انتهای نخ گرفته و در کنار مقعد پرنده مثل آویز ساعت نگه دارید. حرکت سوزن اگر جهت دار باشد پرنده نر است و اگر به شکل دورانی باشد ماده است.

از بین همه این روشها تست لگن و روش ابن سینا خطای کمتری دارد. در سالن های پرورشی نرها و ماده ها را در یک قفس بزرگ جای می دهند و هر پرنده جفت خود را انتخاب می کند.

تخم گذاری و تولید مثل طوطی های برزیلی:

تولید مثل طوطی برزیلی ها یک منبع پر درآمد برای برخی از صاحبان است اما باید توجه داشته باشید برخی از مواقع طوطی برزیلی ها باهم جفت نمیشوند و باید عرق های مختلفی در آبشان بریزید تا مستی بیش از حد پیدا کنند و جفت گیری کنند.

بعد از گذشت یک هفته تا ده روز که از جفتگیری طوطی های برزیلی گذشت پرنده ماده اگر آمادگی لازم را داشته باشد، یک روز درمیان یا با فاصله سه روز از هم شروع به تخم گذاری می‌کند. در نهایت 4 تا 6 عدد تخمی که به مدت 21 الی 24 روز روی آنها مینشیند جوجه می‌شوند.

طوطی برزیلی چه رنگ هایی دارد؟

رنگ طوطی برزیلی ها در حال جهش بوده و ممکن است با جفت خوردن دو نژاد مختلف رنگ جدیدی به وجود آید عمدتا رنگ آنها سبز رنگ است اما در سالن ها میتوانید آنها در رنگ های آبی و سیاه و هلویی پیدا کنید که قیمت هایشان مختلف است.

گرانترین رنگ طوطی برزیلی کدام است؟

به این توجه نکنید که گران ترین رنگ طوطی برزیلی را تهیه کنید باید ببینید علاقه شما به کدام نژاد است اما در حال حاضر میتوان گفت یکی از گران ترین رنگ های طوطی برزیلی و کمایب رنگ سیاه است که به آن طوطی برزیلی بلک میگویند.

بهترین گونه طوطی برزیلی کدام است؟

هنگام انتخاب طوطی برزیلی خود، بهترین گونه را برای خانواده خود خریداری کنید. نوع صورت هلویی معمولا راحت‌تر نگهداری می شوند و کمتر تهاجمی هستند. اگر گونه‌های کوچک‌تر را ترجیح می‌دهید، طوطی برزیلی فیشر یا طوطی برزیلی نقابدار را انتخاب کنید، اگرچه اینها کمی تهاجمی‌تر هستند.

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

مهدی در 25 اسفند 1401 گفته:

با سلام من یه جفت برزیلی دارم دیشب نرش مرد اومد داخل لونه رو نگاه کردم دیدم تخم داره الان برای ماده رفتم نر گرفتم گذاشتم بغلش ماده نمیذاره نزدیکش شه چیکار کنم تخم های دیگه نطفه داره

پاسخ

  TOOTINET در 10 فروردین 1402 گفته:

  سلام وقتتون بخیر اصولا باید در همچین مواردی یک مدت از هم جدا باشند تا همدیگر
  رو بشناسند و به هم دیگه عادت کنند.
  اما میتوانید با دامپزشک طوطی خود هم مشورت کنید.
  باتشکر طوطی نت

  پاسخ

رفتن به بالای صفحه